Sinpaş GYO Milli Park alanına Gazete Oksijen muhabirini almadı

Kızılıbük’te Sinpaş GYO tarafından devam ettirilen otel ve devremülk projesinin, Milli Park sınırları içine genişletilerek şantiye kapısı koyulan inşaat alanına Gazete Oksijen muhabiri alınmadı.

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Kızılbük’te, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesi başlatılmıştı. Sinpaş GYO inşaatın yapımı sırasında inşaat alanını Milli Park statüsündeki alana resmi tahsis olmadan genişletmişti ve şantiye alanından yaklaşık bir kilometre öteye bir kapı koymuştu.

“İŞGAL KAPISI KALDIRILSIN” DENMİŞTİ

13 Ekim 2021 tarihinde Marmaris Kent Konseyi Milli Park sınırları içinde kalan şantiye kapısının kaldırılması için “İşgal kapısı kaldırılsın” diyerek bir basın açıklaması yapmıştı. Yapılan basın açıklamasında “”Marmaris Kent Konseyi bileşenleri ve Marmarisliler olarak yasalara sahip çıkıyoruz ve bugüne kadar uygulatılmayan inşaat yasağının bir gün dahi olsa uygulanmasını sağlamak için ısrar ediyoruz. Ayrıca orman ve milli parklar tarafından kendisine hiçbir tahsis yapılmamasına rağmen şirket tabelası asılan bu kapının da kaldırılmasını istiyoruz. Böylelikle kaldırılmayan bu kapının ardında yapılanların halk tarafından görülmesini istiyoruz.” denmişti.

Diğer yandan inşaat alanında yapılan keşif sırasında bilirkişi heyeti başında bulunan hâkimin sorusu üzerine Sinpaş avukatının “Marmaris’in her yeri milli park efendim” cevabı verdiği açıklanmıştı.

GAZETE OKSİJEN MUHABİRİ ŞANTİYE ALANINA ALINMADI

Marmaris Kent Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre ise dün (10 Ocak) Gazete Oksijen muhabiri şantiye alanını ziyaret etmek istediğinde Sinpaş yetkilisi tarafından şantiye kapısından içeri alınmadı.

Ayrıca Şinpaş yetkilisi, Gazete Oksijen muhabirine görüş veren Halime Şaman’a “Solcu ve PKK’lı gazetelere röportaj veriyorsunuz” dedi.

ŞİKAYET BAŞVURUSU YAPILACAK

Marmaris kent Konseyi olayın ardından şu açıklamayı yaptı:

“10 Ocak Pazartesi günü Oksijen Gazetesi muhabiri Nimet Kıraç, Sinpaş haberini yapmak üzere Marmaris’e geldi. Konuya dair bizimle röportaj yaptı ve şantiye alanını ziyareti ederken eşlik etmemizi istedi. Ancak Milli Park’ta yer alan şantiye alanına girmemiz İçmeler/Aşıklar Tepesi’nden itibaren Sinpaş firma temsilcilerince engellendi. Uzun süre yağmur altında emniyet güçlerinin gelmesini bekledik. Durum kayıt altına alındı, yasanın çiğnendiğini söylememize rağmen ve bu kanunsuzluğa razı gelmesek de orayı terk etmek zorunda kaldık. Karşılaştığımız bu engellemenin sorumluları hakkında 11 Ocak Salı günü şikâyet başvurumuzu yapacağız.”