Seydikemer’de mesleki eğitim merkezleri açıldı

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alan Kadıköy, Kumluova ve Seki mahallelerinde mesleki eğitim merkezleri açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilen Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) kapsamında; Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan Kadıköy, Kumluova ve Seki mahallelerinde mesleki eğitim merkezleri açıldı.

Mesleki eğitim merkezleri; Kadıköy İbrahim Küçükünal Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kumluova Prof. Dr. Ayhan Önder Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Seki Şehit İsa Topal Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesinde yer alacak.

“VATANDAŞLARA İŞ KURMA İMKÂNI SUNULUYOR”

Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için açılan Meslek Eğitim Merkezlerinde ustalık, kalfalık ve çıraklık eğitimleri verilerek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümlerin üretilmesi amaçlanıyor. Açılan Mesleki Eğitim Merkezi Programında haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün ise işletmede beceri eğitimi verilerek Mesleki Lisesi Diploması ile birlikte çıraklık, kalfalık, ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi ile vatandaşlara iş kurma imkânı sunuluyor. Yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunu herkesin kayıt yaptırabildiği programda iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapılmakla birlikte 9, 10, ve 11. sınıflarda asgari ücretin en az yüzde 30’u maaş, 12. sınıfta ise asgari ücretin en az yüzde 50’si maaş devletimiz tarafından verilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“ÖĞRENCİLERİMİZ FETHİYE’YE GİTMEK ZORUNDA KALIYORLARDI”

Devleti yurttaşları için tüm olanakları yarattığını söyleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Milli Eğitim Bakanlığı’mızca ülke genelinde başlatılan Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) Seydikemer’de de uygulanmaya başladı. Mesleki Eğitim Merkezi Programı, öğrencilerimizin geleceğe yönelik çok daha donanımlı ve bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Seydikemer’de yaşayan öğrencilerimiz daha önce mesleki eğitim almak için komşu ilçemiz Fethiye’ye gitmek zorunda kalıyorlardı. Öğrencilerimiz; Kadıköy, Kumluova ve Seki Mahallelerimizde bulunan Çok Programlı ve Anadolu lisesinde açılan mesleki eğitim merkezlerine giderek kayıt yaptırıp, eğitim alabilecekler. Devletimizin destek verdiği program sayesinde gençlerimiz hem diploma sahibi olacak hem de çıraklık, kalfalık, ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi alabilecekler. Seydikemer’in eğitim seviyesini yükseltecek olan Mesleki Eğitim Merkezleri ilçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.