Oyuncu Kazım Akşar hayatını kaybetti

Oyuncu Kazım Akşar, Muğla’nın Ula ilçesinde, 69 yaşında kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Oyuncu Kazım Akşar, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi’nde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. 69 yaşındaki Akşar’ın ölüm haberini, Melek Baykal sosyal medya hesabından duyurdu.

Melek Baykal, “Ahhhh ki ne ahh… Niye be canım… Bu kadar acının üstüne senin acın kahretti sabah sabah. Çook üzgünüm, okul arkadaşım meslektaşım dostum. Nurlarda uyu. Mekânın cennet olsun, tiyatro camiasının başı sağ olsun” paylaşımı yaptı.

Oyuncular Sendikası’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da, “Meslektaşımız Kazım Akşar hayatını kaybetti. Ailesi ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Çok üzgünüz” ifadeleri kullanıldı.

KAZIM AKŞAR KİMDİR?

Kazım Akşar, 23 Ağustos 1953 tarihinde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde doğdu. 1970 yılında radyoda “Çocuk Saati” programına girdi. Radyoda, Arkası Yarın, Mikrofonda Tiyatro’da, oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro yüksek bölümünden mezun oldu. 1979 yılında Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmalara başladı.

1986-1987’de İngiltere’ye devlet tarafından gönderildi. National Theatre’da Peter Hall ile beraber; Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter’s Tale (Shakespeare), The Tempest (Shakespeare) ve Cymbeline (Shakespeare) oyunlarında yardımcı olarak çalıştı. 1988 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünde, 4 yıllık eğitmenlik yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dialog Anlatım İletişim Okulu’nda eğitmenlik yapmaya devam ediyordu. Akşar, Devlet Tiyatroları dışında Tiyatro İstanbul, Tiyatro Ayna gibi özel tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı.