Oğuzhan Kemçin davasında karar açıklandı

Muğla’da bisikletiyle evine dönerken, alkollü bir sürücünün çarpması sonucu yaşamını yitiren Oğuzhan Kemçin davasının 6’ncı duruşmasında karar açıklandı.

Muğla’nın Mneteşe ilçesinde 7 Temmuz 2021 tarihinde bisikletiyle evine dönerken, alkollü sürücü Mestan Göksal’ın hakimiyetindeki aracın çarpması sonucu Oğuzhan Kemçin yaşamını yitirdi. Olayla ilgili davanın 6’ıncı duruşmasında sanık Mestan Göksal’a iyi hal indirimi uygulanmadan, “Alkollü araç kullanarak taksirli insan öldürme” suçundan toplam 6 yıl hapis cezası verildi.

“VERİLEN CEZA YETERLİ DEĞİL”

Duruşma sonrası Kemçin’in avukatı ve babası Özbay Kemçin adliye önünde açıklama yaptı. Cezanın yeterli olmadığını ifade eden Avukat Sercan Avcı, “Göksal’ın tutukluluk haline devam edildi. Bu bizim için sevindirici ancak verilen ceza yeterli değil. Bu sebepten istinafa başvuracağız. Son gelen adli tıp raporunda da Oğuzhan’ın olay anında hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Bu sebepten dosya Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitmedi. Ancak bu rapor, Göksal’ın Oğuzhan’a çok hızlı bir şekilde çarptığını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

“KATİLE 6 YIL DEĞİL, 36 YIL DA CEZA VERİLSE BU ACIMIZI AZALTMAZ”

Baba Özay Kemçin ise cezanın acılarını dindirmeyeceğini belirterek, “Oğlumu kaybedeli 185 gün oldu. Oğlumun acısından annem de vefat etti. İkisinin de acısını yaşıyoruz. Katile 6 yıl değil, 36 yıl da ceza verilse bu acımızı azaltmaz. Karşı taraf, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora seviniyor. Çocuğumun olay anında ölmesine karşı taraf sevinebiliyor. Alkolü araç kullanmanın yasak olduğu bir ülkede alkollü bir sürücü tarafından işinden eve dönerken öldürülen suçsuz bir çocuktan bahsediyoruz. Buradaki sıkıntı kanunların işlevsizliği. Bu ülkede hiç kimse aldığı cezayı yatmıyor. Katil 6 yıl ceza aldı ama tamamını yatmayacak. Bunun pandemisi var, açık ceza evi var, şartlı tahliyesi var” dedi.

NE OLMUŞTU?

Duruşma öncesi BirGün’e konuşan baba Özay Kemçin olayı şu şekilde aktardı:

“Oğlum 17 yaşındaydı. Yazları düğün salonlarında çalışıyordu. 7 Temmuz 2021 tarihinde de işten eve dönerken alkollü Mestan Göksal, oğluma çarpıyor. Göksal’ın olay günü 204 promil alkollü olduğu tespit edildi. Göksal’ın dayısı muhtar ve evi kaza yapılan yere çok yakın. Göksal, oğluma çarptıktan sonra üç kez muhtarın evine gidip geliyor. Bu gidiş gelişlerde Göksal’ın annesi, babası, mahalledeki fırıncı ve muhtar da var. Son gidişlerinde fırıncının arabasını da alıp gidiyorlar. Oğlumun cansız bedenini yok etmek için gittiklerinde devriyede olan bir polis görüyor ve o şekilde olay ortaya çıkıyor. Polis, aileyi saat 03.50 civarlarında görüp olaya müdahil oluyor. Kaza 00.40’ta meydana geliyor aradan o kadar saat geçmesine rağmen ne Mestan ne ailesi 112’yi arıyor. Göksal tutuklu yargılanıyor ama ona yardım eden ailesi serbest