Muğla’da “Zeytincilik Çalıştayı” düzenlendi

Muğla’da yapılan “Zeytincilik Çalıştayı”nda konuşma yapan Vali Orhan tavlı, zeytin ve zeytinyağının uluslararası piyasalarda rekabet edebilirliğini arttırmak için yapılan çalışmaların öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi. Yelda Erol Gökcan ise Muğla’nın bazı bölgelerindeki verimsizliklerin önüne geçebilmek için çalışma yürütüldüğüne ifade etti.

Muğla Atatürk Kültür Merkezi’nde “Zeytincilik Çalıştayı” düzenlendi. Muğla Valisi Orhan Tavlı, çalıştayda yaptığı konuşmada Muğla’nın elverişli arazi yapısı ve uygun iklim koşullarıyla ülkenin en önemli zeytin üretim merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Zeytinciliğin bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan tarımsal ürünlerin başında yer aldığını belirten Tavlı, “Zeytin ve zeytinyağının uluslararası piyasalarda rekabet edebilirliğini arttırmak için üretim planlaması yapmak, her çeşit kalitede zeytini işlemek, yeni teknolojiler kullanılarak gerekli altyapıların oluşturulması ve ilerleyen yıllarda sektörde yeni gelişmeler ve fırsatlar yaratmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” diye konuştu.

YELDA EROL GÖKCAN: MUĞLA’NIN BAZI BÖLGELERİNDEKİ VERİMSİZLİKLERİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Çalıştayda konuşan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan Muğla’nın bazı bölgelerindeki verimsizliklerin önüne geçebilmek için çalışma yürütüldüğüne ifade etti ve şunları söyledi:

“Hazırlanan proje Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygun görülerek 2021 yılında 650 lira ödenek tahsis edildi. Proje kapsamında, zeytin üretiminin yoğun olarak yapıldığı Milas, Yatağan, Menteşe ve Bodrum ilçelerinde 55 üreticiye ait 500 dekar alanda çalışmalar yürütülüyor. Üç yıl sürecek projemizle çiftçilerimize örnek olacak bahçeler oluşturularak, verimli zeytinliklerle kaliteli üretimin yapılması hedefleniyor.”

Gökcan geçen yıl zeytin ve zeytinyağı üreticilerine 1,7 milyon lira destek ödemesi yapıldığını ifade etti.

BARIŞ SAYLAK: DEVLETİN VERDİĞİ DESTEKLE KENTTE ZEYTİN AĞACI SAYISININ 17 MİLYONA ULAŞTI

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, devletin verdiği destekle kentte zeytin ağacı sayısının 17 milyona ulaştığını bildirdi. Saylak, 205 zeytinyağı sıkma ve ambalajlama tesisi bulunan Muğla’nın150’den fazla zeytinyağı markasına sahip olduğunu ifade etti.