Muğla ve Aydın’da orman yangınlarıyla mücadelede yer almak isteyen gönüllülere eğitim verildi

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Aydın ve Muğla’da orman gönüllüsü olmak için başvuran 2 bin kişiye eğitim verildi. Eğitim sonunda sertifika alan gönüllüler ihtiyaç halinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından temin edilecek kişisel koruyucu kıyafet ve donanım ile orman yangınlarında görev alabilecek.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı sonundan bu yana, orman yangınlarıyla mücadelede yer almak isteyen ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne Muğla ve Aydın’dan başvuru yapan 2 bin kişiye eğitim veridi. Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından koordine edilen eğitimlerde orman gönüllüsü olmak için başvuran yurttaşlara iş güvenliği, iş sağlığı ve orman yangınlarına müdahalede temel konularda eğitim verildi.

“EĞİTİMLER YANGIN DÖNEMLERİ DIŞINDA DEVAM EDECEK”

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak yaptığı açıklamada eğitimlerinin devam ettiğini belirterek, “Süreç 2019 yılında başladı ancak pandemi önlemleri kapsamında eğitimlerimizi 2021 yılı sonunda başlayabildik. Bölge Müdürlüğümüz ve işletme müdürlüklerimize orman gönüllüsü olmak için 2 bin 500’ün üzerinde başvuru yapan vatandaşımız var. Şu ana kadar 2 bin orman gönüllümüzün eğitimini tamamladık. Eğitimlerimiz mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. Yangın döneminde ara verdikten sonra kasım ayı itibarıyla orman gönüllüsü eğitimlerimizi kaldığımız yerden devam edeceğiz.” dedi.

Yaprak, eğitimlerde adaylara, yangına müdahale, ilk yardım, kişisel koruyucu donanımların kullanımı, iş güvenliği, orman yangınlarında kullanılan araçlarla ilgili teorik ve uygulamalı eğitim verildiğini ifade etti.

SERTİFİKA ALAN GÖNÜLLÜLER TEMİN EDİLECEK KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLA ORMAN YANGINLARINDA GÖREV ALABİLECEK

Eğitim sonunda katılan adaylara Orman Gönüllüsü Sertifikası veriliyor. Sertifikalı gönüllüler ihtiyaç halinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından temin edilecek kişisel koruyucu kıyafet ve donanım ile orman yangınlarında görev alabilecek.