MUÇEP: “Bayır Çimento Fabrikası’na hayır!”

Muğla Çevre Platformu, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yapılmak istenen çimento fabrikasına karşı Menteşe Belediyesi önünde ses yükseltecek.

Muğla Çevre Platformu, Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde yapılmak istenen çimento fabrikasına karşı 07 Ocak Cuma günü saat 13.30’da Menteşe Belediyesi önünde basın açıklaması yapılacak.

“ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORSAN…”

MUÇEP’in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Zehir solumak istemiyorsan, Muğla’nın doğasını korumak istiyorsan, Muğla cennet kalsın diyorsan haydi gel” ifadeleriyle destek çağrısı yapıldı.

PROJE YARGIYA TAŞINACAK

Menteşe Kent Konseyi çimento fabrikası projesini yargıya taşıyacağını açıkladı. Konseyin yaptığı açıklamada, fabrikanın yaratacağı risk konusunda vatandaşların bilgilendirilmesine ve Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen idari işleme yönelik hukuki süreç başlatılmasına karar verildiği ifade edilerek, “25/12/2021 Tarihinde, MUÇEP Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında Bayır’da yapılması planlanan Çimento Fabrikası ile ilgili çekincelerimizi ve kaygılarımızı kamuoyu ile paylaşmış ve ilgili kamu otoritelerine yönelik talebimizi sunmuştuk. Geldiğimiz aşamada Menteşe Belediye Başkanlığı’nca bu konuda ilgili odalarca ve kamuoyunca dillendirilen kaygı ve çekincelerin görmezden gelindiği ve ilgili çimento fabrikasına ruhsat verildiği görülmüştür. Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun 04/01/2021 tarihli toplantısında konu görüşülmüş olup, sürecin kamuoyu nezdinde gündemde tutulmasına, fabrikanın yaratacağı risk konusunda hemşehrilerimizin bilgilendirilmesine ve Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen idari işleme yönelik hukuki süreç başlatılmasına karar verilmiştir” denildi.