Mehmet Ali Çelebi Kızılbük ve Bayır’ı Meclis’e taşıdı

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi Marmaris Kızılbük’teki otel ve devremülk projesi ve Menteşe Bayır’da kurulması planlanan çimento fabrikası ile ilgili Meclis’e üç adet soru önergesi sundu.

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Sinpaş GYO’nun Kızılbük’te inşaatında devam ettiği Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi ve Menteşe’de yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası ile ilgili olarak gündeme gelen hukuka aykırı uygulamaları Meclis’e taşıdı. 

Çelebi 17 Ocak 2022’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) üç farklı soru önergesi sundu.

“MARMARİ BELEDİYESİ SİNPAŞ A.Ş.’NİN İNŞAATINI TEKNİK PERSONELİNE İNCELETME GEREKSİNİMİ DUYMAMIŞTIR”

Çelebi Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi ile ilgili soru önergesinde Marmaris Belediyesi’nin Sinpaş A.Ş’ye verdiği imar durum belgesinin eksik imzalı olarak verildiğine dikkat çekti. Çelebi, Marmaris Belediyesi’nin 2020 yılında yaklaşık 400 adet imar durum belgesinin teknik personele ait 4 imza ile düzenlendiğini fakat Sinpaş A.Ş.’ye verilen belgede yalnızca 2 imzanı bulunduğuna dikkat çekti.

Çelebi soru önergesinde “Marmaris’te her vatandaşın 100metrekarelik inşaatı dahi teknik personelce teknik açıdan incelenip tetkik edilerek yasal mevzuata uygun olup olmadığı belirlenirken, SİNPAŞ A.Ş. adına verilen yaklaşık 120.000 metrekarelik inşaat ile ilgili Marmaris Belediyesi, teknik personeline tetkik ettirme ve inceletme gereksinimi duymamıştır.” İfadelerine yer verdi.

“MİLLİ PARK ALANINDA YAPILAN İNŞAATA ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR RAPORU VERİLMİŞTİR”

Çelebi soru önergesinde, projenin yalnızca İmar Müdürü ve Siyasi Başkan Yardımcısı’nın imzaladığı gayri yasal imar durum belgesi ve bu belge neticesinde düzenlenen inşaat ruhsatına sahip olduğunu vurguladı ve ardından şunları ekledi:

Çevresi Milli Park Alanları ile çevrili, ekolojik ve doğal doku açısından çok hassas ve korunması gereken kritik bir alanda, denizin kenarında yaklaşık 120.000 metrekare inşaat alanlı Otel ve 555 devre mülk inşaatı yapılmasına ve yine denizin dibine bu inşaat için beton santrali kurulmuş durumda olmasına rağmen Muğla Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.

SOYLU VE KURUM’A İKİ SORU

Çelebi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da şu soruyu yanıtlamasını istedi:

“Kamuoyuna yansıyan, Marmaris Kent Konseyi tarafından hukuksuz düzenlendiği gerekçesi ile iptali için dava açılan, Marmaris Belediyesi’nce düzenlenen şaibeli imar durum belgesi ve inşaat ruhsatı ile ilgili İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca evraklarda imzası bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?”

Çelebi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a ise şu soruyu yöneltti: “Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce “ÇED Gerekli Değildir” kararı hangi yasal gerekçe ile verilmiştir?”

“BAYIR’DA ÇED RAPORU YASAL MEVZUATLARDAKİ BOŞLUKLARDAN YARARLANILARAK YENİLENDİ”

Çelebi’nin soru önergesi verdiği bir diğer proje de Muğla’nın Menteşe ilçesi Bayır mahallesinde yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası ve Hammadde Ocakları ile ilgili oldu.

Soru önergesinde, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun yürütülmesinin durdurulmasına rağmen 2011 yılında yasal mevzuatlardaki boşluklardan faydalanarak yenilendiği ifade edildi.

“MENTEŞE BELEDİYESİ KONUYU MECLİS GÜNDEMİNDEN GİZLEYEREK PROJEYİ RUHSATLANDIRMIŞTIR”

Çelebi soru önergesinde projenin çevresel olumsuz etkilerinin yeterli ve doğru bir şekilde ele alınmadığını ve bölgedeki doğal yaşam ve sosyal yaşamın kurulacak tesisten olumsuz etkileneceğini dile getirdi ve devamında şunları ifade etti:

“Gelinen noktada söz konusu tesise Menteşe Belediyesi tarafından ruhsat kesildiği anlaşılmaktadır. Menteşe Belediye Başkanlığı konuyu meclis gündeminden gizleyerek 2021 yılının son gününde ruhsatlandırmıştır.”

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILACAK MI?

Çelebi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan şu soruyu yanıtlamasını istedi: “Konuyla ilgili idari soruşturma/inceleme başlatacak mısınız?”