Fethiye’de bir su samuru tüfekle vurularak öldürüldü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan sahil bandında bir su samuru ölü bulundu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin: “Deniz’de suya düşmüş olan düşmana bile ateş edilmez. Sen nasıl bir varlıksın ki bunu yapıyorsun!”

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan sahil bandında bir su samuru (Lutra Lutra) yivsiz tüfek ile yakın mesafeden vurularak öldürüldü. Yurttaşların ihbarı üzerine Fethiye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği bölgeden su samurunun cansız bedenini incelemelerde bulunmak üzere bölgeden aldı. İlk incelemelere göre dişi ve genç su samurunun yakın mesafeden ve boynunun solundan vurulduğu tespit edildi.

YAKIN MESAFEDEN VURULMUŞ

Olayı sosyal medya hesabından duyuran Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, Fethiye Körfezi’nde gece saatlerin balık avlayan kişilerin su samurunu katlettiğini düşündüğünü ifade ederek, “İlk incelemelere göre dişi ve genç su samurunun yivsiz tüfek ile yakın mesafeden (1 m), su içinde, boynunun solundan vurulduğunu tespit ettik. Yarası içindeki fişeğe ait tapa ve hayvan üzerinde yaptığımız incelemelerde ölümcül yaranın saçmalar sonucu açıldığını gördük. Olayın Fethiye Körfezi içinde muhtemelen gece tekne ile balık avlayan şahıs tarafından gerçekleştiğini değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

7500 TL PARA CEZASI VAR

Su samurları ile ilgili bilgiler veren Dr. İlemin, “Su samurları sulak alanlar için gösterge türdür. Bulunduğu alanın kirlenmemiş veya az kirlenmiş bir sulak alan olduğunu gösterir. Geçmiş dönemlerde yapmış olduğumuz araştırmalarda Fethiye Karaot, Akgöl’de yaklaşık 15 bireylik popülasyon tespit etmiştik. Akgöl’ün korunan sulak alan ilan edilmesi için DKMP ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Yine Fethiye içindeki doğal kanallar ve deniz kıyısında su samurlarının varlığını biliyoruz. Su samurları doğada balık, yengeç gibi sucul canlılar ile besleniyorlar. Uluslarası ve ulusal mevzuatlara göre koruma altında ve avlandığı taktirde idari ve tazminat (7500 TL) cezası var. İdari ceza kapsamına işlenen suç sırasında kullanılan tekneye el koyma da dahil.  Su samurları zaman zaman balıkçılar tarafından balık yediği için hoş karşılanmayan bir memeli türü” dedi.

“ZARAR VERENLERİ TESPİT ETTİĞİNİZDE İHBAR EDİN”

Su samurlarının ekolojik denge için önemli bir tür olduğuna vurgu yapan Dr. İlemin, “Su samurları ekosistem içinde önemli bir canlı, dengenin korunması ve balık popülasyonlarının uzun vadede daha güçlü olması için gerekli bir tür. Bölgede su samurları başta olmak üzere, sulak alanlar ve denizlerdeki nadir türlerin korunması, zarar verenlerin tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması amacıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ortaklığında çalışmalara başladık. Denizlerimiz ve sulak alanlarımızın sürdürülebilir kullanımı çok önemli. İçinde bulunduğumuz iklim ve biyolojik çeşitlilik krizi bu hızla devam ederse çok yakın gelecekte denizlerde tüketebileceğimiz balık kalmayacak. Son olarak Fethiye halkına sesleniyorum. Su samurları bölgemizin önemli bir zenginliği bunlara zarar verenleri tespit ettiğinizde en kısa sürede DKMP, Jandarma ve Sahil Güvenliğe ihbar edin” ifadelerine yer verdi.

“SEN NASIL BİR VARLIKSIN”

Sosyal medya paylaşımlarının sonunda su samurunu katleden şahısa tepki gösteren Dr. İlemin, “En son sözümü ise bunu yapan şahısa sakladım: Deniz’de suya düşmüş olan düşmana bile ateş edilmez. Sen nasıl bir varlıksın ki bunu yapıyorsun” dedi.