CHP’li Alban ve Tutdere: “Tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk”

Depremin ardından arama kurtarma faaliyetleri ve yardım çalışmalarında yetersiz kaldığı gerekçesiyle CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 45 bin 89 yurttaş yaşamını yitirdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, depremin ardından arama kurtarma ve yardım çalışmalarının depremzedelere ulaştırılamamasında sorumluluğu bulunan yetkililer hakkında, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“BAKANLIKLARIN HABERİ YOK, ADIYAMAN’DAN HİÇBİRİNİN HABERİ YOK”

Adliye çıkışında açıklama yapan Alban, “Bakanlıkların haberi yok, Adıyaman’dan hiçbirinin haberi yok. Burada üç, dört gün sonra gelip, enkaz altında insanlar öldükten sonra haberi olan bakanlıklar ve kamu kurumları ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Kurtarma çalışmalarından iktidarın haberi olmadığını vurgulayan Alban, “Depremde malı ve canını kaybedenlerin zamanında kurtarılamadığı için yaşamları sona eren yurttaşlarımız ile ilgilenemedikleri için, tüm kamu kurum ve kuruluşları ve ilgili bakanlıklar hakkında Adıyaman Milletvekili’miz ile birlikte Adıyaman halkı adına, Türk milleti adına, tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Depremden sonra Adıyaman’ın unutulduğunu belirten Tutdere ise “Deprem sonrasında Adıyaman’ı unutan, Adıyamanlının enkaz altında donarak vefatına sebep veren, ihmalleri ile Adıyaman’daki arama ve kurtarma çalışmalarının yeteri kadar zamanında başlamasına engel olan bütün kurumlar hakkında, Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve bütün kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.