2023 yılının şubat ayında en az 11 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay hazırladığı kadın cinayetleri ve erkek şiddeti verisine göre 2023 yılının şubat ayında en az 11 kadın erkekler tarafından öldürüldü 12 kadın ise şüpheli olarak bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP), her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberleri ve doğrudan kendilerine gelen başvuruları derleyerek ortaya koyduğu raporun, 2023 yılının şubat ayı verileri yayınlandı.

Raporda erkekler tarafından en az 11 kadının öldürüldüğü, 12 kadının ise şüpheli şeklide ölü bulunduğu belirtildi.

“DEPREMDE ÖLÜMLERİN DE KADIN CİNAYETLERİNİN DE VERİSİNİN ÜZERİNİ ÖRTEMEYECEKSİNİZ, TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Rapora dair yapılan açıklamada verilerin kaynağının basına yansıyan haberler olduğu vurgulanarak, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından şüpheli kadın ölümlerinin basına tam olarak yansımadığı kanaatinde olunduğu belirtilerek şunlar söylendi:

“6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden itibaren bütün gündemimiz tabii olarak deprem, öncesinde ve sonrasında yapılan ihmaller, yapılması gerekenler ve yapılmayanlar oldu. Deprem 10 ilde bu denli yıkım oluşturmuşken, on binlerce kişi enkaz altındayken tüm gözler de deprem bölgesindeydi. Bu durum çok doğal olmakla birlikte yine bu durum sebebiyle kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümü haberlerinin basına tam olarak yansımadığı kanaatindeyiz. Depremde hayatını kaybedenlerin de kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamak da devletin görevidir. Yıllardır bu görevini yerine getirmeyen siyasi iktidar ne pandemi sebebiyle ölenlerin ne de depremde ölenlerin sayısını şeffaf bir şekilde açıklamamıştır. Yetkililerin yapmadıklarını biz kendi imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz. Yetkililerin yıllardır şeffaf bir şekilde yayınlamadığı aksine manipülasyon malzemesi haline getirdiği kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümü verilerini basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek raporlamaya devam edeceğiz. Depremde ölümlerin de kadın cinayetlerinin de verisinin üzerini örtemeyeceksiniz, takipçisi olacağız!”

Rapora göre şubat ayında öldürülen 11 kadından dördü boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, ikisi ekonomik bahane ile öldürüldü. Beş kadının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

Beş kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi hakkında ise şunla söylendi: “Bu durum kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.”

Rapora göre öldürülen 11 kadının dördü evli olduğu erkek, üçü eskiden evli olduğu erkek, bir kadın birlikte olduğu erkek, bir kadın babası, bir kadın kardeşi ve bir kadın tanıdığı kişi tarafından öldürüldü.

Raporun tamamını okumak için buraya tıklayın.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre ise şubat ayında erkekler, en az 40  kadına şiddet uyguladı. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az iki çocuğu istismar eden erkekler, en az bir kadını taciz etti.

Raporun tamamını okumak için buraya tıklayın.