Zeytinliklerin yoğun olduğu bölgelerdeki CHP’li milletvekilleri Danıştay’a seslendi

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri zeytinlik alanları madencilik faaliyetlerine açan yönetmeliğin iptali için Meclis’te basın açıklaması yaparak Danıştay’a seslendi.

1 Mart 2022 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, elektrik ihtiyacının karşılanması için zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Zeytin ağaçlarının yoğun olduğu bölgelerdeki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, yönetmeliğin zeytin ağaçlarına ve tarımsal arazilere zarar vereceğini savunarak iptali için Meclis’te, 6 Nisan 2022 tarihinde basın açıklaması yaparak Danıştay’a çağrıda bulundu.

Basın açıklamasında CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İzmir Milletvekili Sevda Erden Kılıç, Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Muğla Milletvekili Suat Özcan bulundu.

BURAK ERBAY: “GEÇ KALDIKÇA ZEYTİNLİKLERİMİZE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZARARALAR VERİLECEK”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay yaptığı açıklamada “Birkaç yıllık enerji üretmek için, maden sahaları uğruna yüzlerce yıllık zeytin ağaçları yok edilmek isteniyor

Danıştay üyelerine buradan çağrı yapıyoruz. Onların vicdanına sesleniyoruz. Bir an önce bu dosyaları ele alın, gerekli yürütmeyi durdurma kararını verin. Çünkü siz geç kaldıkça gözü doymayan bu şirketler yüzyıllardan beri atalarımızdan kalan bu zeytinliklerimize geri dönüşü olmayan zararalar verecekler” dedi.

“İKTİDAR ELİYLE TARIM ALANLARIMIZIN YOK EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Erbay konuşmasının devamında tarım ve turizmin önemli yer tuttuğu illerde, tarımsal üretimin önemi dünyada artarken tarım alanlarına verilen zararın kabul edilemez olduğunu söyledi: “Muğla, Aydın, Manisa, İzmir, Bursa ve Balıkesir illerimiz hem tarım hem de turizm açısından ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan illerimizdir. Ancak AKP iktidarı son yıllardaki uygulamaları ve yanlış politikaları nedeniyle tarım alanlarına fazlasıyla zarar vermiştir. Tarımsal üretimin öneminin her geçen gün arttığı bir dünyada, iktidar eliyle tarım alanlarımızın yok edilmesi kabul edilemez.”

“TÜM DÜNYA FOSİL YAKITLARDAN ENERJİ ÜRETİMİNDEN VAZGEÇMEK İÇİN PROJELER ÜRETİRKEN BİZİM ZEYTİNLİKLERİ YOK ETMEMİZ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL”

Erbay, CHP olarak enerji üretiminin karşısında olmadıklarını söyleyerek konuşmasını söyle sürdürdü: “Tabi ki enerji üretilecektir. Ancak biz birkaç yıllık enerji üretimi için yüz yıllardır atalarımızdan bize miras kalan, binlerce yurttaşımızın geçimini sağladığı zeytinliklerin yok edilmesine karşıyız. Burada öneli olan nokta tercihlerdeki önceliklerdir. Özellikle seçim bölgem Muğla açısından bakıldığında güneş ve rüzgâr enerjisi üretilebilecek bir potansiyele sahibiz. Tüm dünya fosil yakıtlardan enerji üretiminden vazgeçmek için ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak için projeler üretirken bizim zeytinlikleri yok etmemiz anlaşılır gibi değil.”

SEVDA ERDEN KILIÇ: “ÖLÜMSÜZ ZEYTİN AĞAÇLARI MAALESEF GÜZELE DÜŞMAN, DOĞAYA NANKÖR BİR İKTİDARA DENK GELDİ”

İzmir Milletvekili Sevda Erden Kılıç yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Yüz yıllardır zaman meydan okuyan ölümsüz zeytin ağaçları maalesef güzele düşman, doğaya nankör bir iktidara denk geldi. AKP iktidarı her geçen gün rant repertuarını genişleterek şimdi de gözünü zeytin ağaçlarına, zeytin alanlarına dikmiş durumda.

Arkadaşlarımız da söyledi barışın, bilgeliğin bolluğun, ölümsüzlüğün simgesi zeytin ağaçları şu anda AKP’nin radarına takılmış durumda. Anayasanın 14 maddesine ve Zeytinciliğin Islahı Kanununu ihlal eden, zeytinlik alanlarını yağmaya, talana açarak zeytincilik faaliyetlerini tehlikeye sokacak bu yönetmeliğin derhal, bir an önce amasız fakatsız iptal edilmesi gerekiyor. Bu kesinlikle bir zorunluluk.

“HİÇ KİMSE UMUTSUZLUĞA KAPILMASIN, BU İKTİDAR GİDECEK AMA ZEYTİN AĞAÇLARI YÜZYILLAR BOYUNCA KALACAK”

Kılıç açıklamasının devamında, devletin koruması gereken zeytin ağaçlarını yöre halkının koruduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Maalesef öyle bir ironi yaşıyoruz ki bu dönemde, devletin koruması gereken zeytin ağalarını talana açılmasın diye vatandaş, yöre halkı neredeyse canı pahasına hatta ağaçlara sarılarak iktidara karşı korumaya çalışıyor çünkü iktidarın gözü dönmüş durumda doğa konularında. Eğer söz konusu rantsa tabii ki.

İktidar bir taraftan barbarlığın resmi çizerken biz zeytin ağaçlarına, doğaya sahip çıkmaya devam ediyoruz Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak ve devam edeceğiz. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, bu devran dönecek, bu iktidar gidecek ama zeytin ağaçları yüzyıllar boyunca kalacak diyor, teşekkür ediyorum.”