Yüksek sıcaklıklar Köyceğiz Gölü’nü su sporları için elverişli hale getirdi

Köyceğiz Gölü’nde hava sıcaklıklarının 10 derecenin üstünde seyretmesinden dolayı, su sporcuları kamp alanı olarak bölgeyi tercih etti. Bölgede bir kamp merkezi ve olimpiyat hazırlık merkezi yapmak için çalışmaların yürütüldüğü bildirildi.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde son aylarda hava sıcaklığının 10 derecenin üstünde olmasından dolayı, Köyceğiz Gölü su sporu yapan takımlar tarafından tercih edildi. Köyceğiz Su Sporları Merkezi’nde, Kano ve Kürek Milli Takımı’nın yanı sıra yurt dışından gelen takımlar da kamp yapıyor.

ÖMER İLMAN: BÖLGENİN SU SPORLARINDA BİR MERKEZ HALİNE GELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman yaptığı açıklamada “İlimizin her noktası pırıl pırıl ve yeryüzü cenneti. Özellikle Köyceğiz Gölü, son yıllarda su sporlarının merkezi haline geldi. Yurt içi ve yurt dışından kamp için çok sayıda takım bölgemizi tercih ediyor. Bu potansiyelin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz. Bu bölgenin su sporlarında bir merkez haline gelmesi için çalışıyoruz. Bu bölgede bir kamp merkezi ve olimpiyat hazırlık merkezi yapmak için çalışma yürütüyoruz. Köyceğiz’de bulunan tesislerimizi de daha elverişli hale getireceğiz” dedi.

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan bölgenin su sporlarına uygunluğunun yanı sıra bölgede su altında ve üstünde çok sayıda tarihi yapının olduğuna da dikkat çekti. Ceylan, “Köyceğiz Gölü, çok fazla rüzgar almadığı için yerli ve yabancı kulüpler son yıllarda tercih ediyor. Burası iklimi ve doğal güzellikleri ile kürek ve kanoya çok uygun. Kış döneminde su sporlarından dolayı ilçemizdeki otellerde doluluk yüzde 70’i geçiyor” dedi.

ERHAN ERTÜRK: TESİSLERİ BİRAZ DAHA UYGUN HALE GETİRDİĞİMİZ ZAMAN BÜTÜN ÜLKELERİN EN GÖZDE YERİNİN KÖYCEĞİZ GÖLÜ OLACAĞINA EMİNİM

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk de milli takım kamp çalışmaları ve Büyükler Köyceğiz Kupası Kürek Yarışları’nı Köyceğiz Gölü’nde yaptıklarını hatırlattı ve “Geçen yıl burada çalışan, kamp yapan ülkeler, olimpiyatta çok iyi dereceler aldı. Bundan dolayı Köyceğiz Gölü, son yıllarda tercih sebebi. Burada tesisleri biraz daha uygun hale getirdiğimiz zaman bütün ülkelerin en gözde yerinin Köyceğiz Gölü olacağına eminim” dedi.