YK Enerji’de iş cinayeti

Muğla’nın Milas ilçesindeki Yeniköy Termik Santrali’nde çalışan Emrah Soyal elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Muğla’nın Milas ilçesinde Yeniköy Termik Santrali’nde teknisyen olarak çalışan evli ve iki çocuk babası 36 yaşındaki Emrah Soyal elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

Çalışma arkadaşlarının ihbarı üzerine olay yerine gelen olay yerine gelen sağlık ekipleri Soyal’ın hayatını kaybettiğini belirledi.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji) olaya dair şu açıklamayı yaptı: “Şirketimizin Yeniköy Termik Santrali’nde 12.03.2023 tarihinde iş kazası yaşanmıştır. Söz konusu kazada maalesef sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen çalışanımız Emrah Soyal hayatını kaybetmiştir. Konu adli makamlara iletilmiş, hukuki inceleme süreci devam etmektedir. Aramızdan ayrılan çalışanımız Emrah Soyal’a Allah’tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar dileriz.”

İŞ CİNAYETİ NEDİR?

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), iş cinayetleri hakkında şu bilgilendirmeyi yapıyor: “İşyeri ortamı, üretim araçları ve işçileri üretim sürecinde bir araya getiren mekanlardır. Bunun sonucunda ise işçiler açısından çeşitli sorunlar gündeme gelmektedir. İşyerindeki çeşitli fiziksel ve kimyasal etmenler ile mekanik ve ergonomik etmenler işçilerde çeşitli etkilere yol açmaktadır. İşyerindeki olumsuz çalışma koşullarının etkileri iş kazaları şeklinde kendini göstermektedir.

İş cinayetleri rakamlarının bu kadar yüksek seyrettiği ülkemizde %98’i önlenebilir olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle yaşanan işçi ölümleri ve ağır yaralanmalar işverenlerin kar hırsı yüzünden artarak devam ediyor. Hem önlenebilir olması hem de bu kar hırsı yüzünden iş kazaları terimi ülkemizde ‘iş cinayetleri’ olarak adlandırılmaktadır.”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi ise şu bilgilendirmeyi yapıyor: “İSİG Meclisi; bütün iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilir olduğunun bilinciyle, yaşanan işçi ölümlerini ‘iş kazası’ olarak değil ‘iş cinayeti’ olarak tanımlar.”