Yerli aşı Turkovac’a acil kullanım izni çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli koronavirüs aşısı Turkovac için acil kullanım onayı alındığını duyurdu.

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac için acil kullanım izni alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yerli Kovid-19 Turkovac aşımız bugün itibariyle acil kullanım onayı almış durumda ve üretime başlamış olduk. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa’daki üretim merkezlerindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak, Türk bilim insanları tarafından yüzde 100 şekilde bir aşıyı gerçekleştirmiş oldu” dedi.

Koca, aşının dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanmasının yapılmaya başlandığını bildirdi.

YIL BİTMEDEN KULLANILABİLİR OLACAK

Aşının kullanılma zamanı hakkında bilgi veren Koca, “Birtakım tetkikleri yapılıyor olacak. Bir hafta, 10 gün içinden bu tetkiklerin biteceğini umuyoruz. Yıl bitmeden, gelecek hafta sonu aşımız kullanılabilir olacak” ifadelerini kullandı.

“TURKOVAC, TÜM İNSANLIK İLE BULUŞUYOR”

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac’a ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aşıyı kendimiz üretmek için uzun süredir çalışıyorduk. Grup toplantımızdan sonra inşallah bu konudaki müjdeyi canlı bağlantı ile duyuracağız. Şanlıurfa’daki bu merkez, bir diğer adım da İstanbul’da atacağımız adımla Turkovac inşallah tüm dünya ile tüm insanlık ile buluşuyor” dedi.

“TÜM İNSANLIKLA PAYLAŞMAKTAN MEMNUNİYET DUYACAĞIZ”

Aşının tüm insanlık ile paylaşılacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın döneminde maske başta olmak üzere elimizdeki tıbbi malzemeleri paylaştık. Diğer yerlerden aldığımız aşılardan bir kısmını da dost ülkelere gönderiyoruz. Turkovac’ın üretimiyle birlikte aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurttaşlara Turkovac aşısını yaptırmaya davet etti.