Yelkende 2022 Optimist Dünya Şampiyonası Muğla’da yapılacak

Koronavirüs küresel salgını nedeniyle 2022 yılına ertelenen Optimist Dünya Şampiyonası, Türkiye’nin ev sahipliğinde Muğla’da gerçekleşecek. Şampiyona kapsamında 500’e yakın sporcunun Muğla’ya gelmesinin beklendiği açıklandı.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun (TYF) ev sahipliği yapacağı 2022 Dünya Optimist Şampiyonası’nın 27 Haziran-7 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşeceği açıklandı. Şampiyona koronavirüs pandemisi nedeniyle 2022 yılına ertelenmişti.

TOPLAMDA 500’E YAKIN SPORCUNUN MUĞLA’YA GELMESİ BEKLENİYOR

TYF Başkanı Özlem Akdurak, Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı ziyaret ederek şampiyona hakkında bilgi verdi. Akdurak, 2022 Dünya Optimist Şampiyonası ile 60’a yakın ülkeden 250 sporcunun, toplamda ise 500’e yakın sporcunun Muğla’ya gelmesinin beklendiğini ifade etti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada ise “Yelkenciliğin anaokulu olan Optimist sınıfı günümüzde tüm profesyonel yelkencilerin yetiştiği sınıftır. Optimist Dünya Şampiyonası ise dünyadaki en büyük sportif gençlik organizasyonlarından biridir. Yaşları 7-14 arasında değişen genç sporcuların buluşacağı bu prestijli yarış dünya çapında bilinirliğe sahip olması ve dünya çapında takip edilmesi ile büyük bir marka tanıtım fırsatına dönüşmüştür” dendi