Yaz aylarında hazır giyime yüzde 80 zam bekleniyor

Son bir yılda üretim maliyetlerinin iki kat artmasıyla birlikte hazır giyim sektöründeki ürün fiyatları 2021 yılı sonuna göre yüzde 60 oranında yükseldi. Sektör temsilcileri yaz aylarında ise bu oranın yüzde 80’e ulaşacağını tahmin ediyor.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya Dünya Gazetesi’ne hazır giyimde üretim maliyetlerinin armasıyla birlikte yaşanacak fiyat artışına dair açıklamalarda bulundu. Kaya, enerji, emtia ve özellikle de işçilik gibi girdilerdeki artışların şubat ayı itibari ile hesaplamalarının yapıldığını hatırlattı. Yapılan hesaplamaların fiyat etiketlerini de yansımaya başladığını dile getiren Kaya, kış ile bahar arasındaki geçişte etiket fiyatlarında yüzde 50- 60 fark olacağına dikkat çekti.

Kaya, “Yaz ile beraber yüzde 80’lere varan fiyat farkları görmüş olacağız. Yani 2021’in sonuna göre ürün fiyatları yüzde 80 artmış olacak. Ara sezonda da yüzde 50-60 farkları göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“YILDAN YILA BAKILDIĞINDA FİYATI İKİYE KATLANMAYAN ÜRÜN NEREDEYSE KALMADI”

Haberde şu ifadelere yer verildi: “Hazır giyimde son bir yılda üretim maliyeti iki kata yakın arttı. Hammadde fiyatları kurdaki artışın da etkisi ile yüzde 130’a yükselirken toplam girdiler içinde yüzde 35 paya sahip olan işçilik giderleri yüzde 50, enerji giderleri ise 4 kata yakın arttı.

Hammadde fiyatlarındaki artış 2021 yılının geneline yayılırken enerji ve işçilikteki artış ise son 4 ayda çok daha yoğun şekilde gerçekleşti. Bu gelişmelerin son ürün fiyatlarına yansıması da kaçınılmaz oldu. Yıldan yıla bakıldığında fiyatı ikiye katlanmayan ürün neredeyse kalmadı. Mağazaları dolaştığımızda en uygun basic tişörtlerte bile fiyat artış oranının yüzde 100’ü aştığını gördük.”

“BU YIL 100 BİRİM OLAN KIŞLIK BİR ÜRÜNÜN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ 200 BİRİM OLACAK”

Hazır giyim ayakkabıda fiyat artış oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yılın Mart ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 26,95 oranında kaldı. Sektör temsilcilerine göre ise aynı üründe bir önceki yılın aynı dönemine göre en az iki kat fiyat artışı olmazsa markalar zarar edecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, fiyat artışlarının çok daha yüksek oranlı olduğunu söyledi. Girdilerin hem dolar bazında hem de TL’deki gerileme nedeni ile yüksek oranda arttığını belirten Fayat, “Geçen sene yaz ile bu sene yaz kullanılan aynı basic tişörtün fiyatının en az iki kat artması lazım. Kışlıklarda da aynı durum söz konusu. Bu yıl 100 birim olan kışlık bir ürünün fiyatı önümüzdeki kış 200 birim olacak” dedi.

“HAZIR GİYİMDE HARCAMA SON 7 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE”

Ara sezon geçişlerinde ise Fayat yüzde 30 fiyat artışı olması gerektiğini dile getirdi. Öte yandan artan fiyatlar söz konusu alanda tüketimin de yavaşlamasına yol açtı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, hazır giyimde işlem adedi son 7 ayın en düşük seviyesini gördü. Geçen yıl salgın kapanmalarının ardından açılmaların yaşandığı Haziran ayından bu yılın Ocak ayına kadar geçen dönemde kredi kartı ve banka kartı ile yapılan işlem adetleri 55 milyondan 39 milyona geriledi. Toplam kartlı işlemler içindeki payı da yüzde 6,5’ten yüzde 4,76’ya düştü.