Yatağan Belediyesi deprem bölgesine 3 bin metrekarelik çadır kent kurdu

Yatağan Belediyesi tarafından Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde zarar gören Hatay’ın Hassa ilçesinde 3 bin metrekare alana kışlık çadır kent kurulduğu belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 40 bin 642 yurttaş yaşamını yitirdi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, depremler sonrası bölgeye ziyaretler gerçekleştirdi. Toksöz’ün ziyaretleri sonrası Hatay’ın Hassa ilçesi Yatağan ile ‘kardeş şehir’ ilan edildiği ve depremzedelerden alınan geri dönüşler sonucunda ilçeye çadır kent kurulmasına karar verildiği belirtildi.

Bu kapsamda ekiplerin, Hassa’nın Güvenç ilçesinde seyyar tuvalet ve banyo, mutfak, aş evi gibi ihtiyaçların da karşılanabileceği 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip ahşap zemin platformlu kışlık çadır kurarak, depremzedelerin hizmetine sunduğu ifade edildi.

“BİR NEBZE ÇARE BULABİLDİYSEK NE MUTLU BİZE”

Çadır kentin kurulması sonrası Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, bölgeyi bir kez daha ziyaret ederek; depremzedeler ile bir araya geldi.

Toksöz, bölgede yaptığı açıklamada, “Hassa ilçesindeki Güvenç Mahallesi’nde yaşayan hemşehrilerimizle birlikteyiz. Depremin ardından bölgeye gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında, burayı görme imkanı bulduk. Bu süreçte onların dertlerine bir nebze çare bulabildiysek ne mutlu bize. Devletimiz güçlüdür, hep birlikte Türkiye’yiz. Muğla’nın bir ucundan, Hatay’ın bir ucuna gelerek hemşehrilerimizin dertlerini bir nebze olsun azaltmak istedik” ifadelerini kullandı.

“GÜVENÇ MAHALLESİ’Nİ DE 51’İNCİ MAHALLEMİZ OLARAK KABUL EDİYORUZ”

Güvenç Mahallesi’ni Yatağan’ın 51’inci mahallesi olarak kabul ettiklerini söyleyen Toksöz, “Allah yardımcımız olsun, Allah bir daha böyle bir afet vermesin inşallah. Buradaki hemşehrilerimizin çektiği sıkıntılara ortağız. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza da inşallah acil şifalar diliyoruz. Muhtarımıza ve Güvençli hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Yatağan’ımızın 50 mahallesi var, Güvenç Mahallesi’ni de 51’inci mahallemiz olarak kabul ediyoruz.

Depremin hemen ardından gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında muhtarımızla istişare etme fırsatı bulduk. Kendileri de, vatandaşlarımızın çadır noktasında sorun yaşadıklarını ve bunun çözüme kavuşması durumunda büyük bir hayra geçeceğimizi iletti. Sözümüzü yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bu şartlarda, çadırımız vasıtasıyla bir nebze olsun rahat edebilirlerse, ne mutlu bize. Muhtarım nezdinde tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hepiniz Allah’a emanet olun” diye konuştu.

“BU İYİLİĞİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Güvenç Mahalle Muhtarı Ali Gedik ise, yapılan çalışmalar için teşekkür ederek, “Güvenç Mahallelileri olarak kendisinin bu iyiliğini asla unutmayacağız” dedi.

Bununla birlikte; Yatağan Belediyesi tarafından bölgeye ulaştırılan diğer yardımların da, bölgeye ulaştırıldığı belirtildi.