Ukrayna’daki 8 Türk turizmci Türkiye’ye getirildi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkeden tahliye edilen 8 Türk turizmci, Türkiye’ye getirildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkeden tahliye edilen 8 Türk turizmci Muğla’daki Milas-Bodrum Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

“DÖRT GÜN BİZİM İÇİN GERÇEKTEN ÇOK ZOR GEÇTİ”

Ukrayna’da bir turizm çalışması için bulunan Adnan Maviyıldırım, İstanbul’a dönecekleri gün Harkiv Havalimanı’nın bombalandığını ve kentte mahsur kaldıklarını ifade ederek, “Harkiv’de dört gün bir otelde kaldık. Dört gün bizim için gerçekten çok zor geçti. Bombardıman, geliş günümüze kadar devam etti. Kaldığımız yer güvenliydi. Zaman zaman bizi sığınağa indirdiler zaman zamanda otelin lobi katında kaldık” dedi.

“SON DAKİKAYA KADAR KURTARILACAĞIMIZI BİLİYORDUK”

Bölgede kargaşa, çatışma ve yağma yaşandığını ifade eden Maviyıldırım, “Görüşmeler olduktan sonra Harkiv Konsolos Yardımcısı bize 28 Şubat’ta tren kalkacağını söyledi. Ama gerçekten o tren istasyonuna ulaşmak çok güç oldu. Taksiyle bombaların arasından geçerek tren istasyonuna ulaştık. Yaklaşık 30 saat tren yolculuğumuz oldu. Trende yaklaşık 450 kişi vardı. Yolculuğun ardından Romanya sınırına vardık. Burada Dışişleri Bakanlığı’nın tahsis ettiği otobüslerle Romanya sınırından Bükreş’e getirildik. Oradan da THY ile İstanbul’a, şimdi de Bodrum’dayız. Son dakikaya kadar kurtarılacağımızı biliyorduk. Yolculuğumuz yaklaşık 48 saati buldu. Allah orada kalanlara yardımcı olsun” ifadelerini kullandı.

“DEVLET YETKİLİLERİMİZE GÜVENDİK”

Ukrayna’dan gelen turizmcileri karşılayan Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Devlet yetkililerimize güvendik, ellerinden geleni yaptılar. Herkese olabildiğince sağlıklı şekilde tahliye ettikleri için devletimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgi ve talimatı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Muğla milletvekillerinin desteğiyle beş gün süren çalışmanın ardından turizmcilerin ülkeye getirildiğini ifade etti.