Tuzabat’ta bal ormanları için verilen mücadele kazanıldı

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat Mahallesi’nde bölgedeki bal ormanlarına ve arıcığına zarar verecek olan boksit madeni için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı başlatılan hukuk mücadelesi kazanıldı.

Muğla’nın Milas ilçesi Tuzabat Mahallesi’nde Demireller Tarım Madencilik Petrol Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin “IV. Grup Maden (Boksit) Ocağı Alan Genişletilmesi ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi” projesi için Muğla Valiliği “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Karar karşı ise madenin bölgedeki biyolojik çeşitliliğe ve bölgedeki önemli geçim kaynaklarından biri olan arıcılığa zarar vereceğinden dolayı hukuki bir mücadele başlatılmıştı.

Dava sürecinde mahkeme heyetine sunulan bilirkişi raporunda da “Ruhsat alanının genişletilmesi ve kırma-eleme-yıkama tesisi yapılmak istenilen sahalar ve çevresi de büyük ölçüde basralı ormanlarla kaplı, arıcılık yapılıp bal üretilmektedir. Dava konusu yerdeki projelerin uygulanması sonucu, orman bütünlüğü bozulacak, ekosistem zarar görecek, peyzaj bozulması ve görüntü kirliliği olacak, yağışlar toprağa düzenli aktarılamayacak, su ve toprak rejimi olumsuz etkilenecektir. Orman yangın riski artacaktır. Basralı ağaçlar azalacağı ve kalanlar da olumsuz etkileneceği için bal üretimi azalacaktır. “ÇED gerekli değildir” kararının, bu açıdan uygun olmadığı görüş ve kanaatine varılmıştır” denmişti.

Tuzabat haklı adına davayı açanlardan biri olan Avukat Çağdaş Yörükoğlu, Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından ilgili idari işlemin iptaline karar verdiğini açıkladı

YÖRÜKOĞLU: “TALAN DÜZENİNE KARŞI HER ZAMAN DİK DURUŞUMUZU SERGİLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yörükoğlu, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Tuzabat Mahallemiz sınırları içerisinde kurulmak istenen boksit maden ocağı kırma-eleme tesisi hakkında Çevre, Şehircilik ve İlkim Değişikliği İl Müdürlüğünce verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı muhtarımız Mehmet Uğur Uygun’un öncülüğünde Tuzabatlı vatandaşlarımız adına CHP Milas İlçe Başkanımız Tüze Çetinkaya ile birlikte açmış olduğumuz davada İdare Mahkemesi talebimizin haklı olduğu kanaatine vararak, istinafa başvuru yolu açık olmak üzere ilgili idari işlemin iptaline karar vermiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetimi olarak, kurulmak istenen talan düzenine karşı her zaman dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. Bu yolda elini taşın altına koyarak, alınan bu kararda emeği olan tüm Tuzabat halkımıza teşekkür ederiz.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Muğla 1. İdare Mahkemesi Tuzabat halkını haklı bulup; maden işletmesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti. Başta Muhtarımız ve direnen halkımızı, destek olanları ve davayı avukat olarak takip eden ilçe başkanımız ve yöneticimizi  kutluyorum.