Türkiye’de çiftçi sayısı son yılların en düşük seviyesine geriledi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın hazırladığı istihdam raporuna göre Türkiye’de çiftçilerin sayısı yüzde 13,2 oranından azalırken esnafların sayısı yüzde 9,1 oranında arttı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni – Ocak 2022 yayınlandı. Raporun ortaya koyduğu verilere göre Ocak ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 5,1 oranında artarak 22,2 milyon olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Ocak ayı verilerine göre toplam çalışanların yüzde 71,9’unu oluşturan 4/a sınıfındaki sigortalı ücretli çalışan grubu yıllık olarak yüzde 5,9 arttı.

“ÇİFTÇİ SAYISININ AZALMASINA KARŞI ESNAF SAYISININ YÜKSEK ORANLI ARTIŞI DİKKAT ÇEKİCİDİR”

4/b sınıfındaki esnaf çiftçi grubunda ise esnaf sayısında 210 bin kişiye denk gelen yüzde 9,1’lik artış olurken, çiftçi sayısında ise 75 bin kişiye denk gelen yüzde 13,2’lik bir azalma oldu. Söz konusu düşüşle birlikte, çiftçi sayısı 493 bine geriledi. Raporda “Çiftçi sayısında uzun süreli düşüş eğiliminin yanı sıra, esnaf sayısında son aylardaki yüksek oranlı artışlar dikkat çekmektedir” dendi.

Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki artış ise yüzde 1,6 ile sınırlıdır.

“KADIN ÇALIŞANLARIN SAYISI DÜŞTÜ”

Rapora göre kadın çalışanların sayısı geçen yıla göre yükseldi fakat aralık ayına göre azaldı. 2022 yılının Ocak ayında sigortalı kadın çalışan sayısı bir yıl öncesine göre 490 bin arttı. Aralık ayına göre ise 4,7 bin azaldı ve 5,1 milyona ulaştı.

Kadın çalışanların toplam istihdam içindeki payı da yüzde 32,1’e yükseldi. Raporda “Sigortalı ücretli kadın çalışan sayısında Eylül ayından bu yana devam eden artış trendi son bulmuş, kadın istihdamı Aralık ayında ulaştığı sayı olarak en yüksek tarihsel istihdam seviyesinin altına inmiştir. Buna rağmen, kadın istihdamı, istihdam payı olarak en yüksek tarihsel düzeyine ulaşmıştır” dendi.

Raporun tamamını okumak için buraya tıklayın.