Türkan Saylan doğum gününde Muğla’da anıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkan Saylan’ın 86’ncı doğum gününde anma programı düzenlendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Tıp Doktoru, Akademisyen, Yazar, Eğitimci ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Eski Genel Başkanı Türkan Saylan için 86’ncı doğum gününde anma etkinliği düzenledi.

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen anma programına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclis Üyesi Gizem Sayar Özcan, CHP İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, İYİ Parti İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve vatandaşlar katıldı.

GÜRÜN: HER ŞEY SIFIRLANSA BİLE YENİDEN BAŞLAMAYA HAZIR OLMALIYIZ

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşamı incelendiğinde hizmetlerle dolu olduğunu ifade eden Gürün, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkan Saylan yaşamı boyunca hiç umutsuz olmadı. En kötü şartlarda dahi, sabaha karşı evini bastıklarında bile pencereden o hasta hali ile evinin önünde toplanan kalabalığa gülerek umut verdi. Değerli hocamız Türkan Saylan’ın en önemli sözlerinden birisi de “Ömrümce kendimi sıfırdan başlamaya hazır hissetmişimdir” sözüdür. Şu anda yaşadığımız olaylar, birtakım konular, özel olarak hepimizi üzen konular, umutsuzluğa kapıldığımız ve her şeyimizi kaybediyormuş gibi gelen durumda bu söz bence çok önemli. Her şey sıfırlansa bile yeniden başlamaya hazır olmalıyız.”

Gürün, “Gelecekle ilgili umudumuzu besleyelim. Kesinlikle umutsuzluğa, yorgunluğa hakkımız yok. Gelecekle ilgili çok daha büyük umutlarla hep birlikte kol kola yürüyüşümüze devam edelim” diyerek sözlerini tamamladı.

YÜKSEL: TÜRKAN HOCAMIZIN ADININ BÖYLE BİR KÜLTÜR MERKEZİNDE YAŞAMASI BÜYÜK GURUR VERİCİ

Anma etkinliğinde konuşan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Türkan Saylan’ın adının yaşatıldığı yaşam merkezinde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Yüksel sözlerine şöyle devam etti: “Burada bulunurken acaba ben Türkiye’de miyim, yoksa başka Dünya’da mıyım diye düşündüm. Bütün binayı dolaştık. Her şey düşünülmüş. Türkan hocamızın adının bir gün böyle bir kültür merkezinde yaşayacağı ve bizim de açılışına geleceğimiz rüya gibi bir şey. Vefalı insanların Türkan hocamızın emeklerini görmüş olması ve adının bu tesiste yaşatması için çaba harcaması inanılmaz bir şey. Türkiye’de eğitim, sağlık ve daha birçok konuda büyük emekleri olan Türkan Saylan hocamızın adının bu tesiste yaşamasını sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e çok teşekkür ederim.”

TÜRKAN SAYLAN HEYKELİ VE SERGİ SALONU AÇILDI

Konuşmaların ardından Heykeltıraş Atilla Şafak tarafından yapılan Türkan Saylan heykelinin açılışı yapıldı. Ardından Türkan Saylan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisi konuklar tarafından gezildi.