Türk-İş: Açlık sınırı 4.250 TL ile yeni yılın ilk asgari ücretine yetişti!

Türk-İş’in yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması sonuçlarına göre, Ocak ayında açlık sınırı 4.250 TL, yoksulluk sınırı 13.844 TL oldu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), 35 yıldır düzenli olarak yayınladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması sonuçları yayınlandı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 4.249,95 TL’ye yükseldi. Buna göre 2022 yılının ocak ayı için açıklanan açlık sınırının 2022 yılı için açıklanan asgari ücrete neredeyse yetiştiği vurgulandı.

Açıklamada “İthalata bağımlılığı yüksek tarımsal girdilerdeki artışlar ve piyasadaki yüksek enflasyon beklentisi nedeniyle gıda fiyatları bu ay artmaya devam etti. 16 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen basın toplantısında net %50 oranında artışla 4.253,40 TL olarak ilan edilen yeni yıl asgari ücreti, yaklaşık altı hafta sonra (yılın ilk ayında) dört kişilik hanenin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayan gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı ile aynı seviyeyi tekrar yakaladı.” dendi.

YOKSULLUK SINIRI 13.843,50 TL

Araştırmaya göre gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 13.843,50 TL’ye. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 5.587,79 TL’ye yükseldi.

Böylece açlık sınırı 2021 Ocak’a göre 2.662,52 TL’den 4.249,95 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 8.672,70 TL’den 13.843,50 TL’ye yükselmiş oldu.

“YENİDEN DEĞER KAZANAN TÜRK LİRASININ OLUMLU ETKİSİ MARKET VE PAZARLARA NEREDEYSE HİÇ YANSIMADI”

Araştırmaya göre, kur korumalı TL vadeli mevduat programı ile dözvizde düşüş yaşansa da haftalar içinde TL yeniden değer kaybetmeye başladı ve 2021 Aralık ayı itibariyle gıda sepetinin genelinde yüksek artış gözlemlendi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Ancak daha sonraki günlerde, takip edilen bazı ürünlerin fiyatında gerileme olurken bir kısmının fiyatı değişmedi. Döviz kurlarının son büyük zirvesinden sonra geçen ay %25’e yakın bir artış gören gıda fiyatlarında, yeniden değer kazanan Türk lirasının olumlu etkisi market ve pazarlara neredeyse hiç yansımadı. Ülkenin en önemli gündemi, bu ay da arka arkaya gelen fiyat artışları oldu. Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza, toplu ulaşıma gelen zamlarla işçi ve ailesinin önemli ve çoğu zaman tek geliri olan asgari ücretle geçimi daha da zorlaştı.”

Türk-İş verilerine göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre %3,71 oranında gerçekleşti. Son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 59,67 olarak hesaplandı.

Araştırmanın tamamını okumak için burayı tıklayın.