TBB ile barolardan ortak açıklama: “Mesleğimiz tehdit altında”

Türkiye Barolar Birliği ve 81 il barosu, Avukatlar Günü dolayısıyla yayınladıkları ortak açıklamada, mesleklerinin tehdit altında olduğunu vurguladı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 81 il barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla “Mesleğimiz tehdit altında! 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada; yargı bağımsızlığı, avukatlara yönelik şiddet, Çoklu Baro gibi konulara değinilirken, “Hiçbir avukatı yalnız, hiçbir vatandaşı savunmasız bırakmayacağız” ifadeleri dikkat çekti.

“AVUKATLIK MESLEĞİNİN İTİBARINI KİMSEYE TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Yargı bağımsızlığının sağlanamamasının mesleğin itibarını zayıflattığına vurgu yapılan açıklamada, “Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı Bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz” denildi.

“CAN ALAN BİR ŞİDDET TÜRÜ HALİNE GELDİ”

Açıklamada avukatlara yönelik şiddete de dikkat çekilerek, “Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız“ ifadelerine yer verildi.

AVUKATLIK ÜCRETLERİ

Açıklamanın devamında avukatlık ücretlerine de değinilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız.“

“BAROLAR, KAMU AVUKATLARININ MESLEK ÖRGÜTÜ HALİNE GETİRECEK”

Kamu avukatlarının sorunlarının da çözüleceği ifade edilen açıklamada, “Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülemedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz” denildi.

“MESLEKTEKİ NİTELİKSİZLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Hukuk Fakültesi kontenjanlarındaki artışın kontrolsüzlüğünün niteliksizleşmeye yol açtığı ifade edilerek, “Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Bağlı çlışan ve Stajyer Avukatlar için mücadele edileceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye; Stajyer Avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer Avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız.”

ADALETE ERİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Adalete erişimin önündeki engellerin kaldırılacağı ifade edilerek, “Adalete erişim önünde avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engeller bulunuyor. Adalete erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz işbirliğimle çözümleri birlikte hayata geçireceğiz” denildi.

“BAROLARIMIZI BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Açıklamada son olarak çoklu baro sisteminin değinilerek, baroların birleştirileceğine vurgu yapıldı:

“Çoklu Baro Kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Barolarımızı birleştireceğiz.”