Tarım Bakanlığı domates ihracatına kısıtlama getirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyat artışları ve depremi gerekçe göstererek, domates ihracatına kısıtlama getirdiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artışı ve depremi gerekçe göstererek “gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması” amacıyla domates ihracatını 14 Nisan 2023’e kadar kısıtladığını açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, ihracat kısıtlama kararında Avrupa’da yaşanan meyve-sebze krizinin de etkili olduğunun düşünüldüğü bildirildi.

İspanya ve Kuzey Afrika’dan tedarik sorunu nedeniyle İngiltere’de domates başta olmak üzere bazı sebze ve meyve ürünlerinde tüketicilere satışlar adet bazında sınırlandırılmıştı. Bu yüzden Avrupalı şirketlerin domates sağlamak için rotalarını Türkiye’ye çevirmesi gündeme gelmişti.

Domates ihracatına yönelik kısıtlama kararından en çok deprem bölgesindeki domates üreticilerinin etkileneceği söyleniyor.

Son dönemde domates fiyatları 35 ile 40 lira civarında seyrediyordu.

TARIM BAKANLIĞI’NDAN DOMATES İHRACATINA KISITLAMA EMRİ

Tarım Bakanlığı tarafından 81 ile “Acele” ibaresi ile gönderilen kısıtlama kararında, “Ülkemizde, domates fiyatlarında son günlerde yaşanan anormal fiyat artışları ve 11 ilimizi doğrudan etkileyen deprem afeti nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla tedbir alınması ihtiyacı doğmuş olup; Bakanlık Makamı’nın 02.03.2023 tarihli ve 9047366 Olur’u ile;

– Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yapılacak ihracat başvuruları,

– Filistin Devleti’ne yapılacak ihracat başvuruları,

– Azerbaycan (Nahçivan dahil) Cumhuriyeti’ne yapılacak ihracat başvuruları,

– Suriye’de güvenlik altına alınan bölgelere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve bağlı kuruluşları tarafından yapılacak ihracat başvuruları,

– AFAD, Kızılay veya diğer İnsani Yardım Kuruluşları tarafından yapılacak ihracat başvuruları,

– BM, WFP ve Kızılhaç gibi alıcısı insani yardım kuruluşu olan ihracat başvuruları,

– Organik Ürün Sertifikası bulunan ürünler için yapılacak ihracat başvuruları,

– Denizlerimizden transit geçen ve ülkemiz limanlarına uğrayan yabancı bayraklı gemilerin iaşe ihtiyaçlarının karşılanması için gemi kumanyacılığı yapan firmalara gemi başına her bir ürün için en fazla 500 kilograma kadar yapılacak ihracat başvuruları,

– Başlamış işlemler (Bakanlığımıza veya TAREKS sistemine başvurusu yapılmış), hariç olmak üzere, 2022/1 sayılı Tebliğ kapsamında yer alan; 0702.00 GTİP’li Domates (taze/soğutulmuş) ihracatının 14 Nisan 2023 tarihine kadar kısıtlanmasına karar verilmiştir” denildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda, 14 Nisan 2023 tarihine kadar 0702.00 GTİP’li Domates (taze/soğutulmuş) ihracat başvuruları (yukarıda belirtilen muafiyet durumları hariç) için Bitki Sağlık Sertifikası ve/veya Sağlık Sertifikası düzenlenmemelidir” ifadeleri kullanıldı.