Süleyman Girgin: “Yangın sezonu yaklaşıyor ancak havada uçak yok karada işçi yok!”

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenerek, orman yangınlarıyla mücadelenin özel şirketler eli ile yapılmasını eleştirerek, “Yangın söndürme uçağı ve helikopteri alımı yapıldı mı? Uçak filosu kuruldu mu?” diye sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TMBB) Genel Kurulu’nda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenerek, orman yangınları ile mücadelenin özel şirketler eli ile yapılmasını eleştirdi. Girgin yangınla mücadelenin orman köylüleri tarafından yapılmasını savunarak “Hem orman köylüsü desteklenir hem de ormanı iyi tanıdığı için yangına hızlı müdahale sağlanır” dedi.

Girgin, yangınla mücadelenin uzmanlık işi olduğunu vurgulayarak yangın işçisinin geçici ve taşeron olamayacağını ifade etti. Girgin: “Yangın söndürme uçağı ve helikopteri alımı yapıldı mı? Uçak filosu kuruldu mu?” diye sordu.

Girgin’in konuşmasının tamamı şu şeklide:

“Muğla’nın Marmaris ve Köyceğiz Orman İşletme Müdürlükleri hizmet alımı ile orman yangını söndürme ihalesi açtı. Orman yangınları ile mücadelenin özel şirketler eli ile yapılması daha önce denendi ama olmadı.

Yangınla mücadelede en önemli konu yerinde ve zamanında mücadeledir. Bunu da ancak orman köylüleri yapar. Hem orman köylüsü desteklenir hem de ormanı iyi tanıdığı için yangına hızlı müdahale sağlanır.

Ayrıca yangına müdahale uzmanlık işidir. Yangın işçisi kurum emrinde ve güvenceli ve yangın eğitimi almış kişilerden olmalıdır. Yangın işçisi geçici de taşeron da olmaz, olmamalı. Yangın sezonu yaklaşıyor ancak havada uçak yok karada işçi yok.

Bir kez daha soruyoruz: Yangın söndürme uçağı ve helikopteri alımı yapıldı mı? Uçak filosu kuruldu mu?”