Süleyman Girgin Vahit Kirişci’ye seslendi: Yeni yangın süreci gelmeden, eksikleri giderdiniz mi?

CHP’li Girgin, Tarım ve Orman Bakanı’na seslenerek yaz ayları yaklaşırken orman yangınlarına dair önemlerin alınıp alınmadığını, yangınlarla mücadele için yeterli bütçenin ayrılıp ayrılmadığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla’dan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye seslendi. Konuşmasında yaz aylarıyla birlikte yangın sürecinin de yaklaştığını belirten Girgin “Tarım ve Orman Bakanına soruyoruz; yeni yangın süreci gelmeden, eksikleri giderdiniz mi?” diye sordu.

“YANGIN SÖNDÜRME İŞÇİSİ ORMAN KÖYLÜLERİNİN ÇOCUKLARINDAN ALINMALIDIR”

Girgin, konuşmasının devamında geçici orman işçilerinin kadrolarına değindi ve yangın işçilerinin orman köylülerinden olmasının önemini vurguladı: “Sayıştay raporunda ‘Aralık 2020 tarihi itibarıyla dokuz 9.600 sürekli işçi kadrosu boş olarak durmaktadır’ diyor. Bu kadroları doldurup yangına müdahale için ne gibi çalışmalar yaptınız? Yoksa böyle çalışmalar yapılmadığını yeni bir yangın sürecinde mi öğreneceğiz?

Orman Genel Müdürlüğü 5 bin geçici yangın işçisi alımı yapacak. Peki, neden geçici? Sendikalara göre en az 20 bin işçi alınması gerekiyor. Ormancılık faaliyetleri kamusal bir hizmettir, süreklilik arz eder. Bu kadar önemli bir hizmet için gerekli bütçe ayrıldı mı?

Özellikle sayın bakanı uyarıyoruz; yangınlarda yer hareketi çok önemlidir. Hem orman köylülerinin desteklenmesi için hem de yöreyi tanıdıkları için işçilerin orman köylülerinin çocuklarından alınmalıdır.

“UÇAK FİLOSU KURDUNUZ MU?”

Konuşmasının devamında yangın söndürme uçaklarının aylarca tartışıldığını belirten Girgin uçak filosu kurulup kurulmadığını ve diğer önlemlerin alınım alınmadığını sordu: “Sayıştay, ülkemizdeki toplam ormanlık alanın yüzde 60’ının yangına hassas alan olmasına rağmen Yangın Eylem Planlarının her yerleşim yeri için hazırlanmadığı eleştirisinde bulunuyor. Yangın Eylem Planlarının tamamlanması hususunda nasıl bir adım attınız?

Aylarca uçakları tartıştık. Buradan bir sonuç çıkarıp uçak filosu kurdunuz mu? Yine, böyle bir yangında orman teşkilatının elini kolunun bağlı kalacağını içimiz acıyarak mı göreceğiz?

Elektrik iletim hatları için hangi tedbirler alındı?”