Suat Özcan’dan eğitim sistemi hakkında soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yanıtlamasını istediği soru önergelerini meclise sundu.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, eğitim politikaları ve eğitim sistemi hakkında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özerin yanıtlamasını istediği soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu.

“ÖĞRETMENLER SADECE BRANŞLARINA GÖRE AYRILIR”

Özcan, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada aralık ayı boyunca eğitim sistemi ile ilgili birçok soru önergesini Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yönelteceğini açıklamıştı. Özcan yaptığı açıklamada “CHP olarak,branşları dışında hiçbir öğretmenin ayrımcılık ve ayrıştırmaya uğramasını istemiyoruz. Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi, kadrolusu olmaz! Tüm öğretmenler, sosyal ve ekonomik haklarıyla donanmış şekilde, göreve kadrolu olarak başlamalıdır.” dedi ve sorulardan bazılarını paylaştı.

Özcan’ın 14 Aralık tarihli soru önergesinde şu sorular bulunuyor:

-Okullar çocukların her türlü istismardan, şiddetten ve kazalardan korunabilecekleri güvenli yerler haline getirilerek çocuk haklarının okul içerisinde güvence altına alınacağı yerler olarak yeniden düzenlenecek midir? Bu konuda herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Okulların özel gereksinimli çocuklar için destekleyici ve sıcak ortamlar haline getirilmesi planlanmakta mıdır? Bu durumu bir politika haline getirmeyi düşünüyor musunuz?

-Devlet okulları ve özel okullar arasındaki ayrıma son verilmesi, özel okullara devlet desteğinin kaldırılarak denetimlerin sıkılaştırılması Bakanlığınızın programında yer almakta mıdır?

-Özel okulda çalışan öğretmenlerin maaşlarının devlet okullarında çalışan öğretmenlerden az olmaması, öğrencilerden alınan ücretlere üst sınır konulması gibi meslekte ücret barışı sağlayacak çalışmalarınız var mıdır?

Öğretmen açığı kapatılarak tüm okullara ihtiyaç dahilinde kadrolu öğretmen ataması yapılması ve atamalarda mülakata son verilmesi bakanlığınızın gündeminde midir?

“YENİ AÇILAN ANASINIFLARI İÇİN KİMLER NASIL VE NE ZAMAN ATANACAK?”

Özcan 13 Aralık’ta okul öncesi ile ilgili 13 soru onergesini de Mahmut Özere ilettiğini açıklamıştı. Özer’in yaptığı 5 bin yeni ana sınıfının açılacağına dair açıklama ile ilgili Özcan şu soruları sordu:

“12.12.2021 tarihinde TBMM Bütçe Görüşmeleri sırasında, “2021-2022 Eğitim-Öğretim Yilinin 2’nci Dönemi’ne kadar, 5 bin yeni ana sınıfı açacağımızı söylemiştik. 2021 yili henüz bitmeden 4 bin 3 yeni ana sınıfı açtık. Bu siniflarda 79 bin çocuğumuz eğitim almaya başladı. Böylece 5 yaş grubundaki okullaşma oranı, 78’den 84’e çıktı” açıklamasında bulundunuz. Son bir ayda öğretmen ataması olmadığı göz önüne alındığında, bu bağlamda:

1. Bu sınıflarda hangi öğretmenler görev almaktadır?

2. Şubat ayında 10 bin anasınıfı açılacağını belirttiniz. Bu durumda 20 bin okul öncesi öğretmen ihtiyacı doğacaktır. Yeni açılacak sınıflara kimler, nasıl ve ne zaman atanacaktır?”