Seydikemer’de Çanakkale Zaferi kutlandı

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümünde Muğla’nın Seydikemer ilçesinde Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törene; Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker, Seydikemer Belediye Başkan Vekili Bayram Önder Akdenizli, Seydikemer İlçe Emniyet Müdürü Muzaffer Yüceur, Seydikemer İlçe Jandarma Komutanı Sadık Çetin, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, şehit yakınları ve gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi. Törende konuşmaları Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Nazmi Toraman ve Jandarma Astsubay Çavuş İrfan Egribat yaptı.

Türkiye’nin dünyanın çok önemli bir noktasında yer aldığını belirten Toraman, “Bu güzel topraklara sahip olmak, asırlardır pek çok devletin ve komutanların hayallerini süslemiştir. Her bakımdan zamanın en güçlü devletin askerleri bir hayalin peşine düşerek Çanakkale Boğazı’na kadar geldiler. Hasta adam dedikleri Osmanlı Devleti’ni yok ederek, asırlardır süregelen haçlı zihniyetini dünyaya hakim kılacaklardı. Ancak bu planları Çanakkale Boğazı’nda suya düştü” diye konuştu.

“TOPRAKLARIMIZ EN KUTSAL EMANET OLARAK MUHAFAZA EDİLECEKTİR”

Egribat ise yaptığı konuşmada, “Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunları bilsinler. Temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ordumuz ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarını onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen anma töreninin ardından şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. Şehitlik ziyaretinin ardından Şehit Gürcan Akan İlkokulu’nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi programına geçildi.