Selvan Acar’ın katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Selvan Acar’ı katleden Tanju Acar’ın yargılandığı davada karar verildi. Tanju Acar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Tanju Acar isimli erkek tarafından katledilen Selvan Acar cinayeti davasında karar verildi. Tanju Acar, ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken, ağır tahrik indirimi de uygulanmadı.

“AĞIR TAHRİK İNDİRİMİNDEN YARARLANMADI”

Duruşma sonrası basına açıklama yapan Avukat Okşan Palabıyıkoğlu, “Bu celse de karar verildi. Tanju Acar, Selvan Acar’ı tasarlayarak öldürdüğü için -biz canavarca his ile öldürdüğü kanaatindeydik- ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum oldu ve ağır tahrik indiriminden de yararlanmadı. Bu konuda çok fazla çaba gösterildi ancak mahkeme bizi haklı buldu ve ağır tahrik indirimine hükmetmedi” ifadelerini kullandı.

“BU BİR KADIN CİNAYETİDİR”

Selvan Acar cinayetinin bir kadın cinayeti olduğuna vurgu yapan Palabıyıkoğlu, “Biraz yüreğimiz soğudu ama asla bu Selvan’ı geri getirmeyecek. Bu bir kadın cinayetidir. Duruşma sırasında da bunu beyan ettik. Eğer katil değil, kadın sorgulanıyorsa duruşma salonlarında; bu bir kadın cinayetidir” dedi.

“KADIN HAREKETİNİN DESTEĞİYLE ÇOK DAHA GÜÇLÜ HİSSETTİK”

Dava sürecinde basın ve kadın hareketinin desteğini aldıklarını ifade eden Palabıyıkoğlu, “Dava süresince basın ve kadınların desteği olmasa belki bu kadar rahat yol alamayacaktık. Kendimizi, sizler ve arkamızdaki kadın hareketinin desteğiyle çok daha güçlü hissettik” ifadelerine yer verdi.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Davayı başından beri takip eden Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği de duruşma sonrası Fethiye Adliyesi önünde açıklama yaptı. FKDD adına konuşan Dilek Alıcıoğlu Cömert, “Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği olarak bu davanın takipçisiydik. Bundan sonra da takipçisi olacağız. Avukatımızın dediği gibi bu bir kadın cinayetidir. Kadın cinayetleri de politiktir. Erkek adalet değil, gerçek adalet diyene kadar davanın peşindeyiz” dedi.