Şadan Gökovalı mezarı başında anıldı

Şadan Gökovalı ölümünün birinci yılında Akyaka’da anıldı.

Prof. Dr. Şadan Gökovalı ölümünün birinci yılının ardında mezarı başında anıldı. Akyaka mezarlığında düzenlenen anma törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, Şadan Gökovalı’nın ailesi ve sevenleri katıldı.

GÜRÜN: ŞADAN ABİM IŞIĞI İLE BİZLERE REHBER OLMAYA DEVAM EDİYOR

Anma töreninde konuşan Gürün, Şadan Gökovalı’nın hayatında çok farklı bir yeri olduğunu ve sadece bedensel olarak ayrıldığını söyledi. Gürün, “Şadan Gökovalı çok bilge bir insandı. Bilge insan bilgilerini paylaşıyorsa aydın olma vasfını kazanır.  Eğer bilge insan bir kütüphane gibi bütün bilgiyi kendisinde tutar ve ben bunları biliyorum derse o aydın olamaz çünkü aydınlatamaz. Ama Şadan abim, sürekli etrafına hiç bıkmadan usanmadan bilgilerini aktarırdı. Gerçekten Muğlalı olmaktan Halikarnas Balıkçısı ile kurduğu ilişkinin bir parçası olmaktan çok büyük gurur duyardı. Beni en çok etkileyen konu, mezar taşıma şunu yazın demişti, İki şeyi severdi rahmetli, ‘Yaşamı bir de Muğla’yı.’ Ben kendisine sürekli takılırdım “Şadan Gökovalı senin soyadın ‘Muğlalı’ olmalı.’ derdim. Sen sadece Gökova değil bütün Muğla’nın değerisin diye. Böyle insanlar kolay yetişmiyor. Şadan abim ışığı ile bizlere rehber olmaya devam ediyor.” dedi.

ŞADAN GÖKOVALI KİMDİR?

Halikarnas Balıkçısı ve Azra Erhat’ın manevi oğlu olan Şadan Gökovalı 1939’da Muğla’nın Gökova beldesinde doğdu. 1959’da İzmir’de yayınlanan Ege Expres’te gazeteciliğe başladı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda (TRT) ve çeşitli yayın kuruluşlarında çalıştı.

1980’den sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2002 yılında profesör oldu. Yaşar Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

31 Ocak 2021 tarihinde, gırtlak kanserinin tekrar nüksetmesi sebebiyle Muğla’da yaşamını