Pınar Gültekin cinayetinin 10. duruşması bugün görülüyor

Pınar Gültekin’i canavarca hisle öldüren Cemal Metin Avcı ile Avcı’nın kardeşi, annesi ve babasının da aralarında bulunduğu beş sanığın yargılanmasına bugün devam edilecek. Duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından öldürüldü. Bugün (14 Şubat) saat 14.00’te davanın 10’uncu duruşması Muğla Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

KARAR DURUŞMASI OLMASI BEKLENİYOR

Davanın bir önceki duruşması 24 Ocak tarihinde görülmüş, Adli Tıp Kurumu’nun Pınar Gültekin’in yakıldığı sırada hayatta olduğuna dair raporu mahkemede okunmuş ve sabitlenmişti.

Mahkeme heyeti sanık Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıklar sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın gelecek duruşmada savunma için hazır bulunmasına karar verilmişti.

Duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor.

REZAN EPÖZDEMİR: YARGILAMANIN BAŞINDAN BERİ BU CİNAYETİN TEK BAŞINA İŞLENEMEYECEĞİNİ SÖYLÜYORDUK

Duruşma öncesi açıklama yapan Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, “Bugün karar duruşması bizim için son derece önemli, yargılamanın başından beri bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini söylüyorduk. Suç delillerini gizleyen başka faillerin olduğunu iddia ediyorduk. Hatta müşterek faillerin olduğunu iddia ediyorduk. Önce diri diri yakılmış, üzerine beton dökülmüş ve varilin ağırlığı 162,5 kiloya gelmiş, olay yeri inceleme tutanağıyla sabit. Bunu tek bir kişinin kaldırması hayatın olağan akışına ve fizik kurallarına aykırı. Soruşturma tek şüpheli üzerinde giderken, ‘Bu cinayet tek başına işlenemez’ dedik. Sonrasında Mertcan Avcı’nın cinayet mahallinde olduğu HTS raporlarıyla sabit hale geldi” dedi.

“NE PINAR’I NE KADIN CİNAYETLERİNİ NE DE ETKİN HUKUKİ SÜREÇLERİ İŞLETMEYENLERİ UNUTMAYA NİYETİMİZ YOK”

Muğla Adliyesi’nde gerçekleşen duruşmayı çok sayıda kadın örgütü de izliyor. Bunlarda biri olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri adliye önünde yaptıkları açılamada şunları dile getirdi:

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri olarak Pınar Gültekin’in davasının karar duruşması için buradayız. İki yıla yakın bir zamandır türlü bahanelerle uzatılan davada nihayet sona gelindi. Cemal Metin Avcı’nın cinayetten yakınları olan diğer sanıkların ise cinayete yardım ve delilleri karartma suçlarından yargılandığı dava süreci devamlı uzatıldı. Sanıkların cinayetle ilgilisi olmayan, Pınar’ın kişisel yaşamını araştırılmasına dair talepleri mahkeme tarafından kabul edildi. Tüm bunlar yargı sürecini uzatırken dava ve Pınar Gültekin’in ölümünün hemen ardından oluşan tepkiler unutturulmak istendi. Bizle mücadelemizle buna izin vermedik. Pınar Gültekin’in boğulmaya çalışıldıktan sonra henüz hayattayken yakıldığı ve üstüne beton döküldüğü dava sürecinde ortaya kondu. Ne Pınar’ı ne kadın cinayetlerinde ve şüpheli kadın ölümlerinde yaşamını yitiren diğer kadınları ne de etkin hukuki süreçleri işletmeyenleri unutmaya niyetimiz yok.”

“DOKUZ DURUŞMADIR KATİLİ YARGILAMAK YERİNE KIZ KARDEŞİMİZ PINAR’IN HAYATININ SORGULANDIĞINI GÖRDÜK”

Adliye önünde bulunan Kampüs Cadıları ise yargılama sürecinde Pınar Gültekin’in hayatının sorgulanmasına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: “Pınar Gültekin davasının 10’uncu duruşması için Kampüs Cadıları olarak bizler de buradayız. Dokuz duruşmadır erkek yargının katili korumak, katile zaman kazandırmak için yaptıklarına tanık olduk. Dokuz duruşmadır katili yargılamak, katile ceza vermek yerine; kız kardeşimiz Pınar’ın hayatının sorgulandığını gördük. Sonuç olarak ne telefon kayıtlarında ne arama kayıtlarında katilin lehine hiçbir şey çıkmamış oldu. Ama gördük ki; nasıl giyindiğimizin, biz kadınların nasıl konuştuğumuzun, yaşam tarzımızın katledildiğimizde; katledildiğimizden daha çok sorgulandığına tanık olduk. Bugün burada Cemal Metin Avcı tarafından katledilen kız kardeşimiz Pınar için adalet talebimizi hep beraber yükseltmeye devam ediyoruz. Burada katil ve ona yardım edenler gereken cezayı alana kadar adliyenin önünde beklemeye devam edeceğiz. Bir kişi daha eksilmemek, yürüdüğümüz sokaklarda katledilmemek, özgürce-korkusuzca yürüyebilmek için mücadelemiz sürecek. Yaşasın kadın dayanışması!”

“HDP KADIN MECLİSLERİ OLARAK BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIMIZI SÖYLÜYORUZ”

“Pınar Gültekin için adalet için kadınlar birlikte sesini yükseltiyor: Erkek adalet değil, gerçek adalet” diyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da Muğla Adliye’si önünde açıklama yaptı.

Kemalbay: “Bugüne kadar Pınar Gültekin katliamında yol alınamadı. Adalet sağlanamadı. Biliyoruz ki; Cemal Metin Avcı, bu vahşi katliamı yaparken yalnız da değildi. Katliamı canice hislerle yaptı fakat bugüne kadar bu katliam yeterince araştırılmadı ve adalet sağlanamadı. Buradan bizler, kadınlar olarak, kadın platformları olarak ve biz HDP Kadın Meclisleri olarak bu davanın peşini bırakmayacağımızı söylüyoruz” dedi.