Pınar Gültekin cinayeti davasının duruşması görülmeye başlandı

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı isimli erkeğe verilen indirimli cezaya itiraz edilmesi sonrası, İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın ikinci duruşması gerçekleştiriliyor.

Muğla’da Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde öldürülen Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili dava Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanmıştı. Mahkeme, cinayet zanlısı Cemal Metin Avcı’ya “haksız tahrik indirimi” ile 23 yıl hapis cezası, diğer sanıklara ise beraat kararı vermişti.

Karar sonrası Pınar Gültekin’in ailesi tarafından karar istinafa taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından istinaf başvurusu kabul edildi ve karardaki hukuka aykırı kısımların yeniden yargılama ile giderileceği düşünülerek, 15 Şubat 2023 tarihine duruşma günü verildi.

15 Şubat’ta görülen ilk duruşmada; İstinaf Mahkemesi savcısı, Cemal Metin Avcı’nın “tasarlayarak, canavarca hisle öldürme” suçundan cezalandırılmasını ve “haksız tahrik” indirimi uygulanmamasını talep etti.

Diğer sanık Mertcan Avcı’nın ise suça iştirakten cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi ancak Mertcan Avcı’nın tutuklanması talebi reddedildi ve duruşma 10 Mart 2023’e ertelendi.

İkinci duruşma, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde bugün (10 Mart) görülmeye başlandı. Duruşma öncesi adliye önünde toplanan kadınlar, basın açıklaması yaparak; Pınar Gültekin için adalet istedi.

“KATİLE İNDİRİMLE CEZA VERİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın açıklamasını Deniz Uslu okurken; açıklamada, sanıkların üst sınırdan yargılanması talep edildi: “Bugün Pınar Gültekin’i katleden ve katliamın örtbas edilmesine çalışanların yargılandığı davanın istinaf duruşması görülecek. Önceki duruşmalarda hakimin tavırlarının yanlı olduğunu, Pınar’ın hayatının yargılandığını, faile yardım edenlerin hiçbir ceza almayarak serbest bırakıldığını gördük. İki yıldır süren tüm bu duruşmalarda adalet katil Cemal Metin Avcı lehine işlemeye devam etti. Sonuçta haksız tahrik indirimiyle beraber 23 yıl hapis cezası aldı. Kardeşi Mertcan Avcı ise beraat etti. Katile indirimle ceza verilmesini kabul etmiyoruz. Üst sınır uygulanmasını istiyoruz.”

“MAĞDUR SUÇLAYICI YAKLAŞIMLARIN KARŞISINDAYIZ”

Mağduru suçlayan yaklaşımın karşısında oldukları belirtilen açıklamada, “Pınar Muğla’da okuyan, üniversiteli genç bir kadındı, sıra arkadaşımız, kız kardeşimizdi. Erkek şiddeti sonucunda planlı bir şekilde katledilen Pınar’ın davasında katilin gerçekleştirdiği eylemden çok Pınar’ın hayatının sorgulanmasını kadınlar kabul etmiyoruz. Mağdur suçlayıcı yaklaşımların karşısındayız” ifadelerine yer verildi.

Pınar Gültekin için adalet talep edilen açıklamada, şu ifadeler yer verildi: “Katil Cemal Metin Avcı’nın bu cinayeti tek başına işlemediğini, olayın yaşandığı evde kardeşi Mertcan Avcı’nın da bulunduğunu biliyoruz. Delilleri yok etmede, cinayetin üzerini örtmede Cemal Metin Avcı’nın ailesinin bu denli katkısı varken beraat etmelerini kabul etmiyoruz. El birliğiyle katledilen ve delillerin yok edildiği Pınar Gültekin için adalet istiyoruz.

Tüm bu yargılama sürecinde öldürülen bir kadın olduğunda, yargının nasıl taraflı olduğunu, katili değil katledilen kadının yaşamını sorguladığını ve cinayeti meşrulaştırmaya çalıştığını bir kez daha gördük. Erkek yargının taraflılığından güç alan katil de mahkemede ‘İstanbul Sözleşmesi iyi ki kaldırıldı’ demekten çekinmedi. Katiller pişkin bir şekilde ‘Bir kadını öldürdüm çünkü bana bir şey yapamazdı, güçsüzdü’ gibi söylemler üretmeye başladılar. Katiller de bir kadını öldürdüklerinde cezasızlık politikaları sonucunda ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkabileceklerini, ‘tahrik etti, öldürdüm’ gibi savunmalarla aklanacaklarının farkındalar. Tüm bu kadın katliamlarının önüne geçilmesi ve biz kadınların güvende yaşayabilmesi için mücadelemizi adliye adliye, sokak sokak büyütmeye devam edeceğiz.”

“YAŞAMI YENİDEN KURMA MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ”

Yaşamı yeniden kurma mücadelesine devam edecekleri vurgulanan açıklamada, “Deprem süreciyle birlikte gördük ki erkek egemen kapitalizmin güvencesizliği içerisinde yaşam mücadelesi veriyoruz. Güvencesiz kentler güvencesiz sokaklara hayatlar içindeyiz. Fakat biz kadınlar sokakta üniversitede fabrikada ya da yıkılan kentlerin arasında yaşamı yeniden kurma mücadelesine devam edeceğiz” denildi.

“YAŞASIN KADIN DAYANIŞMAMIZ”

Tek bir kişi daha eksilmeyene kadar mücadeleye her alanda devam edecekleri belirtilen açıklamada, “Pınar Gültekin için adalet mücadelemiz devam ediyor. Katil Metin Cemal Avcı ve ona yardım edenlerin gereken cezayı almasını, erkek adalet değil gerçek adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Türlü bahanelerle katili aklamaya çalışanların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Kız kardeşimiz Pınar mücadelemizde yaşayacak, tek bir kişi daha eksilmeyene kadar adliyelerde, sokaklarda, kampüslerde mücadelemizi büyüteceğiz. Yaşasın kadın dayanışmamız” ifadeleri kullanıldı.

“BİZİ ÖLÜME TERK EDENLERİ UNUTMAYACAĞIZ, HESAP SORACAĞIZ”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına ise basın açıklamasını Tülin Polat okudu.

“Pınar Gültekin davasının istinaf duruşması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak buradayız” denilen açıklamada, bir yanda depremin yıkıcılığı, bir yanda kadın cinayetlerine karşı mücadele ettikleri belirtilerek, “Nasıl ki kadın cinayetleri kader değilse deprem sonrası yaşanan ölümlerin ve yıkımın da kader olmadığını çok iyi biliyoruz. Rant hevesinin, talan merakının, hukuk tanımazlığın ve para sevdasının sonucudur bu yıkım. Bu yıkımın esas sorumlusu siyasi iktidarın politikaları ve kendisidir. Bu ölümler önlenebilirdi. Tıpkı koruma isteyen ve korunmayan binlerce kadının ölümünün önlenebileceği gibi. Bizi ölüme terk edenleri unutmayacağız, hesap soracağız” denildi.

“MUĞLA’DA GÖRÜLEN DAVANIN DA YILLARCA PEŞİNDE OLDUK”

Yıllarca Pınar Gültekin cinayeti davasını yıllarca takip ettikleri vurgulanan açıklamada, “Pınar Gültekin öldürüldüğünde Türkiye’nin dört bir yanında meydanları dolduran kadınlar olarak Muğla’da görülen davanın da yıllarca peşinde olduk. Bugün ise Muğla’da verilen hukuksuz kararın bozulması ve adaletin sağlanması için İzmir Bölge Adliyesi’ndeyiz. Reddettiği erkek tarafından boğularak, yakılarak ve üstüne beton dökülerek öldürülen Pınar Gültekin’in faili Cemal Metin Avcı’ya, hiçbir somut dayanak olmadığı halde haksız tahrik indirimi uygulandı. Cinayete yardım ve delilleri karartmaktan yargılanan diğer tüm sanıklar hakkında ise, tüm somut deliller hiçe sayılarak beraat kararı verildi” ifadeleri kullanıldı.

“KADINLARIN ÖZGÜRCE YAŞAMASINI DA MÜCADELEMİZLE SAĞLAYACAĞIZ”

Kadın cinayeti davalarında verilen indirimli kararların, kadın cinayetlerinin önünü açtığı ifade edilen açıklamada, “Bölge Adliye Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada savcı, katil Cemal Metin Avcı’nın ‘tasarlayarak, canavarca hisle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını, ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanmamasını istedi. Kardeşi Mertcan Avcı’nın ise savcı suça iştirakten cezalandırılmasını istedi.

Her zaman söylediğimiz gibi yeniden ifade ediyoruz: Kadın davalarında verilen ayrımcı indirimler kadın cinayetlerinin önünü açıyor. Erkekler bu kararlardan cesaret alıp aynı bahaneler ile kadınları öldürüyor. Adaleti de, etkin hukuki süreçlerin işletilmesini de, kadınların özgürce yaşamasını da mücadelemizle sağlayacağız” denildi.

“PINAR İÇİN VE TÜM KADINLAR İÇİN ADALETİ SAĞLAYACAK, MÜCADELEMİZLE KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ”

Pınar Gültekin ve tüm kadınlar için adaleti sağlayacakları vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yıllardır deprem için tek bir önlem almayanlardan da kadınlar öldürülürken İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenlerden de hesap soracağız! Eşit ve özgür bir dünya için, depremlerin felaketlere dönüşmeyeceği yarınlar için hep birlikte mücadele edeceğiz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’mize hukuksuzca kapatma davası açanlar duysun: Pınar için ve tüm kadınlar için adaleti sağlayacak, mücadelemizle kadın cinayetlerini durduracağız.”