Osman Gürün’den 18 Mart mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108’inci yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 108’inci yılı dolayısıyla, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir mesaj yayımlayarak, Çanakkale zaferinin Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve binlerce vatan evladının tarihe altın harflerle kaydettiği kutlu zaferin adı olduğunu belirtti.

Çanakkale zaferinin Türk ulusunun birlik ve beraberlik halinde olduğunda üstesinden gelemeyeceği zorluk olmadığını gösterdiğini belirten Gürün, “Çanakkale’nin her karış toprağında, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Gelibolu’da Atatürk’ün ileri görüşlülüğü, Türk milletinin cesaretini görürüz. Çanakkale zaferi, Türk ulusunun birlik ve beraberlik halinde olduğunda üstesinden gelemeyeceği zorluk olmadığını ve bağımsızlığa olan sarsılmaz inancını tüm dünyaya göstermiştir. Türk milleti doğusundan batısına ‘Yurtta Barış, Dünya’da Barış’ diyen, ileri görüşlü, askeri deha Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tek yürek olmuş Çanakkale’de, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Arıburnu’nda tarih yazmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın önsözü olan Çanakkale zaferi ile Türk milleti Anadolu topraklarını tekrar Türk yurdu yapmıştır” dedi.

“ÇANAKKALE RUHUNU İYİ ANLATMALI VE ÖĞRETMELİYİZ”

Çanakkale ruhunun iyi anlatılması ve öğretmesi gerektiğini söyleyen Gürün, “Asker sayıları ve mühimmat olarak daha güçlü olan işgal kuvvetlerini, Çanakkale Boğazı’nda durduran, Çanakkale’nin denizden ve karadan geçilemeyeceğini tüm dünyaya gösteren Türk milleti, yediden 70’e göstermiş olduğu direniş ve birliktelikle bağımsızlıkları için mücadele eden diğer milletlere de örnek olmuştur. Bugün çocuklarımıza, gençlerimize en umutsuz durumlarda bile atalarımızın birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabildiklerini, Çanakkale ruhunu iyi anlatmalı ve öğretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gürün mesajının son bölümünde, “Milletimizin bağımsızlık sevdasının en büyük sembollerinden biri olan Çanakkale zaferimizin 108’inci yılını kutluyorum. Çanakkale’yi geçilmez yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, cepheye silah taşıyan yediden 70’e tüm yurttaşlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum’’ dedi.