Osman Gürün, ‘İklim Şurası’nda konuştu: “Su Bakanlığı kurulmalı”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Konya’da ‘İklim Şurası’ programı kapsamında düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı: Gürün, Su Bakanlığı kurulması gerekliliğine vurgu yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Konya’da ‘İklim Şurası’ programı düzenlendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın dördüncü gününde gerçekleşen ‘Yerelde iklim eyleminin güçlendirilmesi’ paneline konuşmacı olarak katıldı.

“BAZI YETKİLERİN YEREL YÖNETİMLERE VERİLMESİ GEREKİYOR”

Panelde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın muhteşem bir coğrafya ya sahip olduğunu belirterek çevre konusunda bazı sıkıntıların yaşandığına dikkat çekerek, “Yerel yönetimler ile merkezi yönetimler arasında yeni bir değişiklik yapılarak bazı yetkilerin yerel yönetimlere verilmesi gerekiyor. Muğla’da plan yetkisi sadece belediyemizde değil. Bu toplantıyı önemli ve değerli bir başlangıç olarak değerlendirirsek mutlak suretle çevre konusundaki eksiklikler il il belirlenerek yapılacak olan çalışmalar hazırlanmalı ve finansmanı sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“MUĞLA’NIN YÜZDE 60’INDA MADEN ARAMA RUHSATI VAR”

Muğla’nın yüzde 60’ında maden arama ruhsatı olduğunu açıklayan Gürün, Su Bakanlığı kurularak imar maden arama gibi konularda bu bakanlığın yetkili olması gerektiğini ifade etti. Gürün, “Şehrimizde 3 adet termik santrali var. Bu tesislerin günlük emisyon değerlerini büyükşehir belediyesi olarak biz alamıyoruz. Tesislerde daha önce hiç filtre yoktu. Şimdi filtre var ama buraların günlük emisyon oranını Büyükşehir Belediyesi olarak biz alamıyoruz. Örneğin; Yatağan’daki termik santral, tünel usulü kendi sahası içerisinde kömür çıkarıyor ve çıkardığı havzada en önemli kaynak “su”. Buradaki su Menteşe ve Yatağan ilçelerinin su kaynağını oluşturuyor. Bu kadar kuraklık olmadan öncesi, yıllardır söylüyorum ‘Su Bakanlığı’nın kurulması gerekiyor. Doğa, maden, imar planları gibi ilgili konularda karar verici merciinin su bakanlığının olması lazım. Bir damla içme suyunun heba olacağı yerde kesinlikle diğerleri ikinci sırada kalmalı. Böyle yerlerde kesinlikle arama veya işletme ruhsatı verilmemeli” dedi. 

“2053’TE KÖMÜR VE FOSİL YAKITLARIN ORTADAN KALKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”        

Gürün, 2053’de fosil ve kömür yakıtlarının ortadan kaldırılacağının taahhüt ettiğine değinerek, “2053’te kömür ve fosil yakıtların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi ortaya çıkacak. Muğla için en önemli enerji kaynağı rüzgar ve güneştir. Bu konuda biz gereken yatırımları yapmaya çalışıyoruz ancak yerel yönetimlerin desteklenerek bu yatırımlara ek kaynaklar sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde süratle güneş enerjisinden elde edilen üretim yükseltilmelidir” ifadelerine yer verdi.

DEŞTİN ÇEVRE PLATFORMU’NDAN GÜRÜN’E DAVET

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, sosyal medyada İklim Şurası’na katılımıyla ilgili yaptığı paylaşımı yanıtlayan Deştin Çevre Platformu, Gürün’ü çimento fabrikasına karşı yapılacak basın açıklamasına davet etti.

Deştin Çevre Platformu’ndan yapılan davette şu ifadelere yer verildi:

“Merhabalar Osman Bey, Muğla’nın Bayır ve Deştin mahallelerine yapılacak olan çimento fabrikasına karşı basın açıklamamızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız”