Osman Gürün: “İmar affına giren binaların tamamının ruhsatları askıya alınmalı”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Ula’da yaptığı konuşmada, “Muğla’da 181 bin 122 bina imar barışından yararlandı. Bence tüm affa giren binaların tamamının ruhsatları askıya alınmalı ve tekrar değerlendirilmeli” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Ula ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi’nde bulunan Afet Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Depreme karşı tüm kurumların iş birliği yapması gerektiğini belirten Osman Gürün, “2017 yılında mikro bölgeleme çalışmalarına başladık. 7 Mart 2020’de deprem çalıştayı yaptık. ‘Nereden çıktı bu çalıştay?’ diyenler oldu. Muğla’nın deprem haritası, aktif faylarını konuştuk. Prof. Dr. Naci Görür Hocamız bize net olarak Muğla’da yedi ve yedinin üzerinde deprem olmayacağını söyledi. Bizim 6,9 büyüklüğünde bir depreme hazır olmamız gerekiyor. Bu sadece bir kurumun görev ve yetkisi altında değil. Tüm kurumların ortak çalışma ve iş birliği yapması gerekiyor” dedi.

“MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMALARI FETHİYE’DE DEVAM EDİYOR”

Muğla’da zeminin tanımı için 2017 yılında mikro bölgeleme çalışması yaptıklarını söyleyen Gürün, “Bu şekilde her bölgede inşaatın neye göre yapılması gerektiğini belirliyoruz. Mikro bölgeleme etüt çalışmalarına 2017 yılında başladık. Menteşe merkez, Milas Ören, Marmaris ve Seydikemer’de çalışmalarımızı tamamladık. Fethiye’de çalışmalar devam ediyor. Bunun için bütçeden önemli bir para ayırıyoruz. Fethiye’de mikro bölgeleme yapmamız için bazı kurumların bize izin vermesi gerekiyordu. Uzun süre alınamadı. Fethiye’de 8 bin 300 hektarlık alanda mikro bölgeleme çalışması yapacağız. Şu an ihale aşamasında. Gökova-Çıtlık’ta bin 700 hektar alanda ve Sarıgerme’de 510 hektar alanda mikro bölgeleme yapılacak. Deprem riskini azaltma çalışmalarına herkesin destek vermesi gerekiyor. Belediye ve merkezi hükümet hep birlikte çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

“KAT SINIRLAMASINDA NET BİR TAVIR GÖSTERDİK”

Muğla’da ortalama bina kat sayısının 2,5 olduğunu dile getiren Gürün, “Muğla’da kat sınırlaması tek başına depreme karşı yeterli değil ama can kaybını en aza indirmek için depremde önemli rol oynayacak. 1999 yılında Merkez ilçe Menteşe’de biz göreve geldiğimizde nüfus 30 bindi. Bu kadar büyük bir göç yoktu. Kat sınırlamasında net bir tavır gösterdik. Şu an Türkiye’de en düşük kat sayısında üçüncü sıradayız. Ortalama bina kat sayımız 2,5” açıklaması yaptı.

“BENCE AFFA GİREN BİNALARIN TAMAMININ RUHSATLARI ASKIYA ALINMALI”

Muğla’nın imar barışından en fazla yararlanan üçüncü kent olduğunu belirten Gürün, “O zaman da dedik. Bu yapıların kontrol edilmesi gerektiğini söyledik. İmar affından yararlanan hane bakımından üçüncü sıradayız. Muğla’da 181 bin 122 bina imar barışından yararlandı. Bence tüm affa giren binaların tamamının ruhsatları askıya alınmalı ve tekrar değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.