MUTSO: “Akaryakıt sektörü acil düzenleme bekliyor”

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) üyesi akaryakıt işletmeleri, hızla artan akaryakıt fiyatları sebebiyle kapanma tehlikesi yaşadıklarını ifade ederek, çözüm talep etti.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) üyesi akaryakıt işletmeleri, hızla artan akaryakıt fiyatları ve enerji başta olmak üzere pek çok girdi maliyeti sebebiyle zor zamanlar yaşadıklarını ifade ederek bir basın açıklaması yayınladı.

“KIRSALDAKİ İSTASYONLAR BİRER BİRER KAPANMAYA BAŞLADI”

Açıklamada, son zamanlarda sektörün içinden çıkılmaz bir hal aldığı vurgulanarak, “Akaryakıt sektörü 365 gün 24 saat hizmet veren dinamik bir sektör. Dışardan bakıldığında çok cazip görünmesine rağmen yıllar geçtikçe zorlaşarak içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Büyükşehirlerdeki yüksek satış kapasitesi olan istasyonlar bile artık bu maliyetler karşısında zorlanırken kırsaldaki istasyonlar birer birer kapanmaya başladı” ifadelerine yer verildi.

“DEVLETİMİZİN İVEDİ OLARAK ÇÖZÜM İÇİN GEREKENİ YAPMALIDIR”

Birçok girdi maliyetinin yükselişine dikkat çeken açıklamada, asgari ücret zammıyla ilgili bir itirazın olmadığı belirtilerek, “Son 10 yılda sektörün şartları geri giderken TMGD, İş Güvenliği Uzmanı, Doktor, Çevre Mühendisi, LPG Sorumlu Mühendisi gibi ilave gider kalemleri oluştu. Bununla birlikte Taşıt Tanıma Sistemleri, istasyonlar için başlı başına bir sorun olmaya devam etmekte. Öyle ki bu sistemdeki satışlarda sadece nakliye gideri maliyeti bayinin sistemden zarar etmesine yol açmakta, dağıtım firmaları bayileri maalesef sömürmektedir. Bayilerin isteği durum bu haldeyken işletmelerini ayakta tutacak makul mantıklı marjlarla çalışmaktır. 2022 yılı itibariyle çalışanlarımıza yapılan asgari ücret zammıyla ilgili bir itirazımız olduğu düşünülmemeli. Derdimiz ilgili ücretleri ve aynı şekilde artan diğer maliyetleri karşılayacak biz işverenlerinde karlılıklarının aynı oranda arttırılmasıdır. Devletimizin ve ilgili kurumlarının bu konunun ivedi olarak çözümü için gerekeni yapması gerekmektedir” denildi.

“MASRAFLARIMIZI VE MALİYETLERİMİZİ KARŞILAYABİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Akaryakıta yapılan zammın istasyonlara kazanç sağlamadığı belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Litre başına 1 TL olan kazancı bayilerimiz ile bölüşüyoruz. Her bayinin oranı farklı olmakla birlikle, bayi ve istasyon 50’şer kuruş paylaşsak bile şu anda zarar ediyoruz. Akaryakıt 6 TL iken de aynı ücreti kazanıyorduk, akaryakıt 13 TL oldu hala aynı ücreti kazanıyoruz. Bunun neredeyse yarısını Aliağa’dan nakliye bedeli olarak ödüyoruz. Müşterilerimiz genellikle banka/kredi kartı ile ödeme yaptıkları için bankaya yüzde 1,5 komisyon ödüyoruz. Elektrik tüketim bedellerine yapılan yüzde 52 ile yüzde 130 arasındaki aşırı zam oranının eklenmesi ve muhasebe girdilerindeki artış da cabası. Bu şartlarda artan masraflarımızı ve maliyetlerimizi karşılayabilmemiz mümkün değil.  İlk defa Ocak ayında eksiye düşeceğiz. Şu anda hesap bile yapmak istemiyoruz. İnsanlar zannediyor ki akaryakıta zam gelince istasyon para kazanıyor. 6-7 bin istasyonun satılık olduğu bilgisi var. Bu sorunların çözümü artan oranlı kar uygulaması.”