Mürsel Alban: Yerel basın kuruluşları kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Mürsel Alban, yerel basın kuruluşlarının döviz kurundaki artıştan olumsuz olarak etkilendiğini ve acilen bu alanda önlem alınması gerektiğini söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban yerel basın kuruluşlarının yaşadığı ekonomik zorluklarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Alban, döviz kuru nedeniyle artan kâğıt fiyatlarının yerel basını olumsuz yönde etkilediğini söyledi ve yerel basına destek çağrısı yaptı.

“YEREL BASIN KURULUŞLARI KAPANMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Çok sayıda yerel basın kuruluşunun kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Alban, “Yerel basına acilen destekleme yapılmalıdır. Aksi halde maliyetlerin artması sonucu Anadolu’nun birçok köşesinde halkın haber ve bilgi alma ihtiyacını karşılayan, demokrasinin olmazsa olmazları arasında yer alan yerel basın bitecektir” dedi.

“YERELDE GAZETE ÇIKARMAK İMKÂNSIZ HALE GELDİ”

Alban, “Bir top kâğıt 15 gün içinde %100 zamlandı. Bunun kalıbı, boyası, kimyasal maddeleri vesaire fiyatlar uçtu gitti. Bu ağır şartlarda gazete çıkarmak yerel basın için imkânsız hale geldi” dedi ve birtakım önlemelerin alınması gerektiğini ifade etti.

Alban, yerel basın kuruluşlarının hayatta kalabilmesi için, kuruluşlarının bankalara olan borçlarının ertelenmesini, çalışan personelin sigorta primlerinin yarı yarıya azaltılmasını ve sütun santim fiyatlarının da iki kat arttırılması istedi.