Muhammet Tokat’tan Labranda Su açıklaması

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, son günlerde fiyatında artış yaşanan Labranda Su ile ilgili açıklama yaptı: “Labranda markasına kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı Labranda Su’da yaşanan fiyat artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Labranda suya yapılan zammın kur artışı ve tesislere yapılan yatırımlar neticesinde 4 ayda 1,5 TL olduğunu ifade eden Tokat, bayilerde suyun 15 TL’den satılmasına tepki gösterdi. Tokat, Labranda markasına kimsenin zarar vermeye hakkının olmadığını vurguladı.

“BİZİM SIRTIMIZDAN FAHİŞ PARA KAZANMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

Bayilerin belediyenin yaptığı zammı gerekçe göstererek fahiş fiyat artışı yapmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Tokat, “Vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerde bayilerin yüksek fiyata sattıklarını, bu fiyatın gerekçesi için de belediyenin fahiş zamlarda bulunduğunu ifade ettikleri bize gelmekte. Bunlar doğru değil. Bizim sırtımızdan fahiş para kazanmaya kimsenin hakkı yoktur. Buna kesinlikle izin vermiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU HAKSIZLIĞI DURDURMAMIZ GEREKİYOR”

Labranda suya yapılan zammı kronolojik olarak açıklayan Tokat, 3,50+KDV olan damacana su fiyatının aralık ayında 4,00+KDV’ye, ocak ayında 5,00+KDV’ye çıkarıldığını ifade etti. Tokat, bayilerde suyun 14-15 TL bandında satılmasına da tepki gösterdi:

“Bu kabul edilemez, gerçekle ilgisi olmayan yaklaşımdır. Bizim fiyat değişikliklerimiz 3-4 kez değişiklik olmasına rağmen 1,5 lira artmıştır ve bu fabrikaya milyonlarca lira yatırım yapılmıştır. Aldığı her hammadde dövize endekslidir, buna rağmen 1,5 lira değişiklik yapmıştır. Bizim sırtımızdan fahiş para kazanmaya kimsenin hakkı yoktur. Buna kesinlikle izin vermiyoruz. Bu bilgilendirmenin içeriği gibi tüm bayilere uyarı gönderiyoruz. Bayilerimiz hem fahiş fiyatlarla su satarak belediyemize zarar veriyorlar, hem de bunu belediyeden kaynaklandığını iddia edip, asılsız söylemlerle belediyemize zarar veriyorlar. Kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse bayilik sözleşmelerini iptal edeceğiz. Vatandaşımızı mağdur ettirmeyeceğiz. Vatandaşlarımız da bizim söylediğimiz şekilde, bayilerimizin olumsuz davranışlarına maruz kaldığında bunu mutlaka bize bildirmelerini istiyoruz. Bu haksızlığı durdurmamız gerekiyor. Labranda markasına kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur.”

“FABRİKAMIZI TAMAMEN YENİLEDİK”

Tokat, Labranda suya yapılan 1,5 TL’lik zammı da şu şekilde açıkladı:

“Geçen yıl 25-30 milyon liralık büyük bir yatırımla fabrikamızı tamamen yeniledik. Bu nedenle fabrikamızın üzerinde kredi yükü var. Bunun yanında son aylarda yaşamakta olduğumuz kur dalgalanmaları, fiyat artışları sebebiyle fabrikamız çok olumsuz etkileniyor. Hatırlayın; saatinde kur değişikliği yaşayan zamanlar yaşadık. Fabrikamızın üretimde kullandığı gereç ve malzemelerin hammaddelerinin tamamına yakını dolara endeksli. Hatta petrolden imal edilen malzemelerdi. Fiyatları saati saatine değişmektedir. Kur değişiminden dolayı fiyat değişikliği yapmak zorunda kaldık.”