Muğla’nın en gelişmiş ilçesi hangisi?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2022 yılı Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları verilerine göre, Muğla’nın en gelişmiş ilçesi Bodrum oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla yürüttüğü Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları kapsamında, illerin ve ilçelerin gelişmişlik düzeyleri istatistiksel tekniklerle analiz edilmekte ve söz konusu birimlerin gelişmişlik sıralaması oluşturulmaktadır.

MUĞLA’NIN EN GELİŞMİŞ İLÇESİ: BODRUM

Bu kapsamda, Türkiye’deki Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmalarına göre; Muğla’nın en gelişmiş ilçesi Bodrum olurken, ikinci sırada Marmaris yer alıyor.

MUĞLA’NIN EN AZ GELİŞMİŞ İLÇESİ: SEYDİKEMER

Bakanlığın verilerine göre, Muğla’nın en az gelişmiş ilçesi Seydikemer olurken, Kavaklıdere de en az gelişen ikinci ilçe konumunda bulunuyor.

Muğla’nın ilçelerinin gelişmişlik sıralaması şu şekilde:

Bodrum 2,483 skorla birinci kademede yer alıyor ve birinci sırada, Marmaris 1,671 skorla birinci kademede yer alıyor ve ikinci sırada, Menteşe 1,555 skorla 2 kademede yer alıyor ve üçüncü sırada, Fethiye 1,522 skorla ikinci kademede yer alıyor ve dördüncü sırada, Datça 0,923 skorla ikinci kademede yer alıyor ve beşinci sırada, Ortaca 0,884 skorla ikinci kademede yer alıyor ve altıncı sırada, Milas 0,681 skorla ikinci kademede yer alıyor ve yedinci sırada, Dalaman 0,548 skorla ikinci kademede yer alıyor ve sekizinci sırada, Ula 0,355 skorla üçüncü kademede yer alıyor ve dokuzuncu sırada, Köyceğiz 0,205 skorla üçüncü kademede yer alıyor ve onuncu sırada, Yatağan 0.170 skorla üçüncü kademede yer alıyor ve on birinci sırada, Kavaklıdere -0340 skorla dördüncü kademede yer alıyor ve on ikinci sırada, Seydikemer -0,505 skorla beşinci kademede yer alıyor ve son sırada.

FETHİYE, TÜRKİYE’NİN EN GELİŞMİŞ 78’İNCİ İLÇESİ

Ayrıca, Türkiye genelinde Bodrum 25’inci sırada yer alırken, Marmaris 65’inci sırada bulunuyor. Fethiye ise Türkiye genelinde 78’inci ilçe konumunda yer alıyor.