Muğla’dan öğretmenler deprem bölgesine psikososyal destek için gitti

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan rehberlik öğretmeni ve psikolojik danışmanlardan oluşan 12 kişilik ikinci ekip de Adıyaman’a hareket etti.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 46 bin 104 yurttaş yaşamını yitirdi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan rehberlik öğretmeni ve psikolojik danışmanlar deprem bölgesine ziyaret öncesi, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ile bir araya geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda psikososyal destek hizmetleri ekibiyle bir araya gelen İl Müdürü Emre Çay, yolculuk öncesi öğretmenlerle düşüncelerini paylaştı. Çay, “Deprem sonrası hem öğrenciler hem de velilerdeki olumsuz duyguların etkilerini azaltmada psikososyal destek faaliyetleri büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

“YARALARIMIZI BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Öğretmenlerin deprem bölgesinde depremzede çocukların yanı başında olmasını isteyen Çay, “Onlar milletimizin bizlere emaneti. Sizlerin gayretleri, şefkati ve sevgisiyle bu zor günleri aşacağız; yaralarımızı birlikte saracağız. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Öğretmenler olarak milletin vicdanı olduklarını belirten Emre Çay, “ ‘Ne yapabiliriz’den hareketle, Muğla valiliğimizin destekleriyle, meslek liselerimiz, mesleki eğitim merkezlerimiz, olgunlaşma enstitümüz ve halk eğitim merkezlerimizde depremden etkilenen vatandaşlarımız için battaniyeden uyku tulumuna, masa ve taburelerden sobaya birçok ihtiyacı ürettik. Milli Eğitim camiası olarak her zaman göreve hazır olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Öğretmenler olarak milletin vicdanıyız; biz büyük bir aileyiz” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda bölgeye ulaşan ve psikososyal eğitim faaliyetlerini yürüten ekibin ardından 12 kişilik ikinci ekip de Adıyaman’a hareket etti.

Öte yandan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, deprem bölgesindeki 10 ilde oluşturulan 418 psikososyal destek çadırı, 236 okul öncesi eğitim çadırı, iki prefabrik okul ve 93 hastane sınıfında toplam 691 bin 284 öğrencinin eğitim öğretim faaliyetlerinin desteklendiği açıklandı.