Muğla’daki yangından sonra tarihi anıt ağaçların restorasyonu yapılıyor

Muğla Valiliği, bölgedeki orman yangınlarının ardından koruma altında bulunan tarihi anıt ağaçlarının bakım, tedavi ve restorasyon çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Muğla Valiliği, bölgede meydana gelen orman yangınları sonrasında yapılan hasar tespit çalışmalarında anıt ağaçlarının hiçbirinin zarar görmediğini, koruma altında bulunan tarihi anıt ağaçlarının bakım, tedavi ve restorasyon çalışmalarının ise başladığını duyurdu.

2000 YILLIK ÇINAR AĞACINA BAKIM VE RESTORASYON YAPILDI

Valilikten yapılan açıklamada, “Marmaris ilçesi Bayır mahallesinde bulunan yaklaşık 2000 yıllık çınar ağacının yapılan kontrollerde bakım onarım ve tedaviye ihtiyacı olduğunun tespiti üzerine İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü İmar Planlama ve Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürlüğü ekiplerince asırlık çınar ağacına ihtiyaç duyduğu bakım, tedavi ve restorasyon işlemleri uygulandı. İl genelindeki diğer anıt ağaçların bakım ve restorasyon çalışmaları hızla tamamlanacağı belirtildi” ifadeleri kullanıldı.

“SIĞLA ORMANLARI YANGINDAN ZARAR GÖRMEDİ”

Açıklamada sığla ormanlarının yangınlarda zarar görmediği belirtilirken, “İlimizde bulunan endemik sığla ormanları yangından zarar görmediği tespit edilmiştir. Diğer bitki türleri için yangın sonrası biyo çeşitlilik hasar tespiti çalışmaları da hızla devam etmektedir. Özellikle yangın ekolojisi alanındaki bilimsel çalışmalarla yeniden biyo-ekosistemin oluşumu desteklenmektedir” denildi.