Muğla’da tarhana festivali gerçekleştirildi

Muğla İçin Gelecek Platformu (MİG) tarafından; Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla düzenlenen 4. Muğla Tarhana Festivali 12 Aralık Pazar günü halkla buluştu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) iş birliğiyle Muğla İçin Gelecek Platformu (MİG) tarafından organize edilen 4. Muğla Tarhana Festivali, Muğla’nın Menteşe gerçekleşti. Menteşe Perşembe Pazarı alanında yapılan festivalde 120 yerel üretici kadın stant açarken, festivale ilden ve il dışından çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Festivale Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, MUTSO Meclis Başkanı H. Koray Özcan, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sedat Tuncer, MUTSO meclis üyeleri, MİG Başkanı M. Rifat Kahyaoğlu ile MİG üyeleri katılım sağladı.   

Festivalin açılışında konuşma yapan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Muğla İçin Gelecek Platformu’nun emekleri ve yoğun çalışmalarıyla geleneksel hale gelen Tarhana Festivali’nin 4’üncüsünde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyor, platform üyelerini kutluyorum” dedi.

Ayrıca Ercan “Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle bir araya gelemesek de bu festivali online olarak gerçekleştirdik. En büyük teşekkürü tarhanasına ve festivaline sahip çıkan, 4 yıldır yalnız bırakmayan siz değerli Muğlalılara sunmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar Muğla Göce Tarhanası da dâhil 5 ürünümüzü tescilleyerek coğrafi işaretini aldık. Muğla Saraylısı, Muğla Köftesi, Muğla Beyazı Mermeri, Kavaklıdere Cevizi ve bugün burada festivalini gerçekleştirdiğimiz Muğla Göce Tarhanası. Bunların dışında, ayırt edici özelliklerine güvendiğim 8 ürün için daha çalışmalarımıza başladık ve sürdürüyoruz. Ancak hep söylediğim gibi asıl iş bundan sonra başlıyor. Bu ürünlerin tanıtılması, marka değeri kazanması, sürdürülebilirliğinin sağlanması için standart üretim ve tanıtım faaliyetlerine ihtiyacımız var. Burada 7’den 70’e herkese görev düşüyor. Bu festival bu nedenle de son derece önem arz ediyor. Muğla’nın değerine değer katmak ve Muğla’da kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla çıkılan bu yolda emeği geçenleri bir kez daha kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi

Açılış konuşmalarının ardından festivale katılan misafirlere coğrafi işareti MUTSO tarafından alınan Muğla Göce Tarhanası ikram edildi. Program; Şef Timur Kocabıçak’ın tarhananın tarihçesi ve faydaları hakkında bilgi vermesi, Murat Tustaş müzik dinletisi, Apostol Hanı Yavaş Gıda (Slow Food) Çocuk Eğitimi etkinliği ile devam ederken Mustafa Külhalı zurna gösterisi ile gelen davetlere eğlenceli anlar yaşattı.