Muğla’da son dört ayda 114 ev yangını gerçekleşti

Muğla genelinde dört ayda toplam 114 ev yangını yaşanmasının ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri vatandaşları bilgilendirme çalışması yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde çıkan yangınlardan dolayı yurttaşları uyardı. Yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinden alınan bilgiye göre 1 Ekim 2021 ve 2 Şubat 2022 tarihleri arasında Muğla genelinde toplam 114 ev yangını gerçekleştiği söylendi.

EN ÇOK BODRUM VE FETHİYE’DE YANGIN ÇIKTI

Açıklamaya göre çıkan yangınların ilçelere dağılımı şu şekilde: Bodrum 25, Dalaman 7, Datça 2, Fethiye 18, Kavaklıdere 2, Köyceğiz 6, Marmaris 8, Menteşe 4, Milas 12, Ortaca 4, Seydikemer 13, Ula 6, Yatağan 7.

114 ev yangınına ek olarak ise 68 baca yangını ve 14 adet çatı yangını meydana geldiği açıklandı.

Yangınların sebepleri arasında ise, bacaların temizletilmemesi, çatı arasından geçen bacaların uygun imal edilmemesi, alternatif ısınma kaynaklarının (elektrikli soba, elektrikli battaniye, klima, şömine vb.) uygun kullanılmaması, yakılan sobaların yakınında kolay tutuşabilen malzemelerin olması, elektrik kablolarının korunmasız ya da düzensiz montajının yapılması olarak gösterildi.

 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE EKİPLERİ VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİ

Açıklamada Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin yangınların önüne geçilebilmesi için alınacak önlemler ve yapılması gerekenler hakkında muhtarlar ve vatandaşları bilgilendirdiği söylendi. Özellikle kırsal mahallelerde kahvehane ve köy meydanlarında muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya gelen ekiplerin yangınların çıkışı ve önlenmesi hakkında yurttaşlara uyarılarda bulunduğu söylendi.