Muğla’da depremzedeler için seyyar tuvalet üretiliyor

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenler ve öğrencilerin seyyar tuvalet üretimine başladığı bildirildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 35 bin 418 yurttaş yaşamını yitirdi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda; Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Metal ve Tesisat Bölümü Atölyesi’nde, depremzedeler için çadır kentlerde kullanılmak üzere seyyar tuvalet ve lavabo üretilmeye başlandığı açıklandı.

“AYDA 200’E YAKIN SEYYAR TUVALET ÜRETME KAPASİTESİNE SAHİBİZ”

Deprem bölgesi için çok üzüldüklerini belirten Okul Müdürü Hamit İzdaş, “Metal bölümü ile elektrik tesisat bölümü öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte bir seyyar tuvalet yapmayı düşündük ve yapımına başladık. Seyyar tuvaletlerin beklediğimizden daha iyi sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Şu anda bizim mevcut gücümüz ile ayda 200’e yakın seyyar tuvalet üretme kapasitesine sahibiz” ifadelerini kullandı.

Gönüllü olarak çalıştığını söyleyen metal bölümü öğrencisi Osman Barut, ”Bu prefabrik tuvaleti depremzede kardeşlerimiz için yaptık. Ben burada gönüllü olarak çalıştım, gönüllü olarak hizmet verdim. Öğretmenlerimiz ile birlikte gönüllü olarak hizmet vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.