Muğla’da bu yıl 9 bin 255 litre kaçak ve sahte alkol ele geçirildi

Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nın verilerine göre; 2021 yılında Muğla’da 9 bin 255 litre kaçak ve sahte alkol ele geçirildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, 2021 yılı boyunca kaçak ve sahte içki üretimi üzerine operasyonlar düzenledi. Komutanlığı’n paylaştığı verilere göre, 2021 yılında Muğla’da; sahte/kaçak 405 litre viski, 331 litre votka, 2.904 litre rakı, 6 litre cin, 4.384 litre şarap, 3 litre şampanya, 62 litre likör, 719 litre diğer alkollü içecekler, 441 litre etil/metil alkol ve 10 litre alkollü içki aroması ele geçirildi.

Muğla Valiliği tarafından yayınlanan basın bülteninde, “Son dönemde vatandaşların sağlığını hiçe sayarak sahte/kaçak alkollü içecekler üretimi ve satışında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Gerekli denetim ve kontroller devam etmektedir. Muğla İl Jandarma Komutanlığı suç ve suçlularla mücadelede 7/24 vatandaşımızın hizmetindedir” ifadelerine yer verildi.

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Medicana International İzmir Hastanesi’nde görevli İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Irmak Üstün, sahte içkiden zehirlenme belirtilerini şu şekilde açıkladı:

“Bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları, bulanık, karlı ve çift görme meydana geliyor. Görme bozuklukları hastaların yüzde 50’sinde oluyor. Aynı zamanda dengesizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve ‘karda yürüme hissi’ gibi belirtiler görüyoruz. Özellikle bulanık, karlı, çift görme meydana geliyor. Daha da ilerlerse körlük oluşuyor. Dengesizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve karda yürüme hissi gibi belirtiler görüyoruz. Vatandaşlar genelde bu maddeyi yanlışlıkla içiyorlar. Bunu içtiğini fark edenler veya bilerek alanlar mutlaka doktora başvurmalılar. Böyle durumlarda bulguların beklenmemesi gerekiyor. Fark edildiği anda gözleme alınmasını öneriyoruz. Metil alkol, etil alkole çok beziyor fakat metil alkol, etil alkolden çok daha farklı kimyasal maddelere vücudumuzda dönüşüyor. Bu alkolün vücutta toksik etkileri görülüyor. Yaklaşık 20 miligram aşıldığında bu etkileri görmeye başlıyoruz. 40 miligramın üzerine çıkıldığında ise çok ciddi toksik etkiler meydana geliyor. Metil alkol, vücutta en çok karaciğerde metabolize ediliyor, daha düşük bir oranda da böbreklerden atılıyor. Karaciğerdeki metabolizasyonu sırasında oluşan toksik madde sebebiyle vücutta karaciğerde, böbrekte, beyinde, gözde ve sinirler üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Bu toksik asitlerin ciddi zararları var. Vücutta koma hali gelişince hasta kaybediliyor. Alkol aldıysak ortalama 10 veya 24 saat arasında bulgular gelişmeye başlıyor. Beraberinde etil alkol de aldıysak, belirtiler 30 saat içerisinde görülebiliyor. Metil alkol vücuda alındıktan sonra destek tedavi uygulanabilir. Toksinleri uzaklaştırmak oldukça önemli. Kan, şeker kontrolü iyi yapılıyor. Aynı zamanda etil alkol metil alkolle yarıştığı için damardan belli dozlarda etil alkol veriyoruz. Daha ileriki dönemlerde de diyaliz gibi yöntemlerle toksinlerin etkisini minimuma indirmeye çalışıyoruz.”