Muğla’da bilimsel yöntemlerle üretim anlayışı yaygınlaşıyor

Muğla’da kurulan Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı üreticilere yedi yılıdır toprağın, sulama suyunun ve dikilecek bitkinin analizinin yapılabilmesi için hizmet veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) iş birliği ile 2015 yılında Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı kurulmuştu. Laboratuvarda bugüne kadar 13 Bin 316 toprak, bitki ve su analizi yapıldı.

39 İL VE 2 ÜLKENİN TOPRAK ANALİZİ YAPILDI

Üreticilerin toprağını, sulama suyunu ve dikeceği bitki analizini yaptırabilmeleri için kurulan laboratuvarda yalnızca Muğla değil Türkiye’nin geri kalanından gelen numunelerin analizi de yapılıyor. Bu kapsamda, İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır olmak üzere Türkiye’de 39 ilin toprak analizinin yanı sıra KKTC ve Kazakistan’ın da toprak analizleri Muğla’da yapıldı.

“ÜRETEN KÖYLÜMÜZÜN YANINDAYIZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün milli ekonominin temeli olan tarıma destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Gürün, “Muğla turizm kenti olarak bilinse de verimli toprakları, başat ürünleri ve alın teri ile üreten köylüsü ile tam anlamıyla bir tarım kenti. Büyükşehir Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bugüne tarıma çok büyük bir önem veriyor, üreten köylümüzün yanında oluyoruz.” dedi.

“TOPRAĞINI DEĞİL ÜRÜNÜNÜ SAT”

Tarımda eski usul yöntemler yerine bilimsel verilere dayanan sistemli bir üretim anlayışı yerleştirmek istediklerini söyleyen Gürün sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreten köylümüzün babadan kalma yöntemler yerine toprağında hangi ürünün yetişeceğini bilmesi, katma değeri yüksek ürünlerle emeğinin karşılığını alması, toprağını değil ürettiği ürününü satması, vahşi sulama yerine modern yöntemler kullanması, bilinçli ve toprağının değerini bilmesi için hizmet ve projeler üretiyoruz.”

“2015 yılında üniversite yerleşkesi içerisinde kurduğumuz Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarımız da üretimin en başını yani temelini oluşturuyor. Laboratuvarımızda üreticinin toprağının hangi ürüne elverişli olduğunu, hangi gübrelerin kullanılması ya da kullanılmaması gerektiği, su kalitesine göre uygun bitki yetiştirme ve sürdürülebilir toprak yönetimi konusunda bilgiler vererek destek oluyoruz. Tahlili yapılan toprak, bitki, sulama suyundan sonra üreticimizin topraktan hasada yanında oluyor birlikte üretiyoruz.”