Muğla’da belediye başkanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile ilçelerin belediye başkanları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü birer mesaj atarak kutladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Milas Belediye Bakanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz birer açıklama yaparak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

“KADINLAR TOPLUMUMUZUN MİMARLARIDIR”

Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınların çağdaş ve demokratik birçok Avrupa devletinden önce seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini belirten Osman Gürün, “Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da kadınlarımız, ülkemizde geleceğe güven ve umutla bakmamızı sağlayacak ana aktörler olacaktır. Muğla’mızda, Büyükşehir Belediye’mizde de başrolde hep kadınlarımız vardır. Belediyemizin her kadrosunda kadın emeği, cesareti ve fedakarlığı ile Muğla’mıza gururla birlikte hizmet ediyoruz‘’ ifadelerini kullandı.

Ne yaparsak yapalım kadınların hakkını ödeyemeyeceğimizi söyleyen Gürün, ‘’Kadınlar toplumumuzun mimarlarıdır, bir toplumun gelişmesi, değişmesi ve aile yapısı tamamen kadına bağlıdır. Ne yaparsak yapalım asla onların hakkını ödeyemeyiz” diye konuştu.

KARACA: “DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ İÇİMİZ BURUK BİR ŞEKİLDE OLSA DA KUTLAMAK İSTİYORUM”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle geleceğimizin şekillendirilmesinde hayati role sahip olan kadınlarımız, bu zor günlerde birleştirici rolleriyle bir toplumun ayakta duran dinamiklerini oluşturuyorlar” dedi.

Toplumsal yaşamın her kademesinde önemli roller üstlenen kadınların, üstün fedakârlık duygusuyla yaptıkları çalışmalarla, ülkenin kalkınmasında büyük pay sahibi olduklarını belirten Karaca, “Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü içimiz buruk bir şekilde de olsa kutlamak istiyorum” açıklaması yaptı.

OKTAY: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEKRAR UYGULAMAYA GEÇSİN”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “Kadınlarımızın da hak ettiği değeri göreceği aydınlık günlerin gelmekte olduğunu görüyoruz” dedi.

Sadece 8 Mart’ta değil her zaman eşitlik, özgürlük ve adalet için dayanışma içinde olmanın önemini vurgulayan Oktay, “Şiddetsiz bir hayatın güvencesi için feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar uygulamaya geçtiği; kadınlarımızın evde, sokakta, okulda, iş hayatında kısacası yaşamının hiçbir alanında susturulmadığı, özgürce var olabildiği, kadın sorunlarının sadece kadınların değil insanlık sorunu olarak değerlendirildiği ve çözümlendiği bir dünya hepimizin dileği” bildiriminde bulundu.

MUHAMMET TOKAT: “BİR GÜN DEĞİL HER GÜN KADINLARIMIZIN OLMALI”

Mesajına, “Sevgi, emek, bereket, hoşgörü sembolü kadınlarımız. Ezilen, hor görülen, cinayete kurban giden kadınlarımız” sözleriyle başlayan Milas Belediye Bakanı Muhammet Tokat, “Yıllar yıllar içerisinde farklı sıfatlarla tanımlanan kadınlarımız; toplum içerisinde var olma mücadelesi gösteren yüce kahramanlarımızdır” açıklaması yaptı.

Yarınlarına umutla bakan bir ülke oluşumunda kadınların yeri doldurulamayacak bir güç olduğunu belirten Tokat, “Bu büyük gücün farkında olan bizler; fırsat eşitliğinin sağlandığı, kadınların hayatın her alanında güçlü ve etkin rol aldığı bir Türkiye oluşturmak için çalışmaya, farkındalık yaratmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAHATTİN GÜMÜŞ: “BİR KENTTE KADIN MUTLUYSA O KENT MUTLUDUR”

Kadınlara daha çok fırsat eşitliği sağlanması gerektiğinin altını çizen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yaptığı yazılı açıklamada, “Kadın dostu bir belediye olarak her zaman kadın erkek eşitliğini savunduk. Atatürk sayesinde Türk kadını birçok Avrupa ülkesinden önce sosyal hayatta yerlerini almıştır” dedi.

Kadınlara daha çok fırsat eşitliği sağlanırsa, kent yaşamının kalitesinin de o kadar artacağını söyleyen Gümüş, “Üreten kadın mutludur. Bir kentte kadın mutluysa o kent mutludur, huzurludur” açıklamasını yaptı.

Mesajında kadına şiddetin artık son bulması gerektiğine de vurgu yapan Gümüş, “Kadın ve şiddetin aynı cümle içerisinde geçmediği, her zaman baş tacı oldukları bir dünya dileğiyle; bizleri dünyaya getiren, eğiten, yetiştiren, hayatımızın en değerli varlığı olan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

YAKUP OTGÖZ: “HER YIL 8 MART’TA MAALESEF KADINA YÖNELİK ŞİDDET DE GÜNDEMİMİZDE YER ALIYOR”

Kadınların varlıklarıyla dünyamızı güzelleştirdiğini belirten Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Bir kadının büyük bir vefakarlıkla büyüttüğü çocuk, geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hayatın her anında kadınlarımızın izini görmek mümkündür. Bir milletin yükselişinde, gelişmesinde kadınlarımızın payı göz ardı edilemez. Tarihimiz boyunca Türk kadını gerek cephede gerek cephe arkasında mücadele vermiş, milletimizin gelişmesinde büyük katkısı olmuştur. Milli ve manevi değerlerimizin, kültür ve geleneklerimizin en kıymetli taşıyıcıları hiç şüphe yok ki kadınlarımızdır. Türk kadını ekonomi, bilim, hukuk, sanat, siyaset, spor ve pek çok alanda kendisini en iyi şekilde temsil etmektedir. Dinimizde de ‘kadın’ kutsaldır. Ayetlerde ve hadislerde ‘kadın’ın toplumdaki önemi vurgulanmıştır. Hayatımızın anlamı olan kadınlar için ne yapsak azdır, onlar bizim her şeyimiz” ifadelerini kullandı.

Kadınlara gösterilen şiddetin dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu belirten Otgöz, “Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde maalesef ‘Kadına Yönelik Şiddet’ de gündemimizde yer alıyor. İnşallah şiddetin son bulduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığımız günlerde en yakın zamanda gelir” dedi.