Muğla’da AK Parti İl Başkanlığı için temayül yoklaması gerçekleştirildi

AK Parti Muğla İl Teşkilatı’nda, Kadem Mete’nin istifasıyla boşalan İl Başkanlığı için temayül yoklaması yapıldı.

AK Parti Muğla İl Teşkilatı’nda Kadem Mete’nin 2023 genel seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrılmasıyla yerine gelecek isim için temayül yoklaması gerçekleştirildi. Başkanlık binasında yapılan yoklamadan sonra Mete’nin yerine gelecek isim genel merkez tarafından belirlenecek.

“HER ARKADAŞIMIN ADAY ADAYI OLMA HAKKI VARDIR”

Cuma günü istifasına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, herkesin aday olmaya hakkının olduğunu söyleyen Kadem Mete, “Yeni il başkanımızın seçimi için il binamızda genel merkezce belirlenen il koordinatörlerimiz tarafından temayül yoklaması yapılacaktır. 14 Mayıs sürecinde listeler açıklanacak. Yani aday adayları, herkesin aday adayı olmaya hakkı var. İlçe başkanlarımın, yönetim kurulu üyelerimin, partiye gönül vermiş, henüz üye olmamışların bile ‘Ben milletvekili aday adayı olmak istiyorum’ diyen herkesin aday olma hakkı var” demişti.

OYLAMA NASIL YAPILACAK?

Temayülde oy kullanacak kişiler ise İl Asil Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Disiplin Kurulu Üyeleri, İl Demokrasi Hakem Kurulu Üyeleri, İl Kadın Kolları Asil Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Gençlik Kolları Asil Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Kadın Kolları Başkanları, İlçe Gençlik Kolları Başkanları isimlerinden oluşurken; oy kullanacak olan kişilerin, il başkanlığına istedikleri üç ismi yazarak, kapalı zarf ile sandığa atacağı bildirildi.

Yazılan isimler, genel merkezce belirlenen il koordinatörleri tarafından AK Parti Genel Merkezi’ne götürülecek ve burada yapılacak incelemeler sonrasında üç isim Ankara’ya çağrılarak İl Başkanlığı’na ataması yapılacak.

TEMAYÜL YOKLAMASI NEDİR?

Temayül yoklaması, kimin kimi desteklediğini anlamak için yapılan bir oylama şeklidir. Genelde siyasi partiler tarafından kullanılan bu yöntem, seçmenin adaylardan hangisine daha fazla ilgi gösterdiğini anlamak için kullanılan bir araştırma yönetimidir.