Muğla’da 11 bin 399 öğrencinin sportif yetenekleri belirlenecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında Muğla’daki üçüncü sınıf öğrencilerinin, Menteşe Spor Salonu’nda çeşitli sportif testlere tabi tutulduğu açıklandı.

Muğla’da üçüncü sınıf öğrencilerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Menteşe Spor Salonu’nda çeşitli testlere tabi tutulduğu bildirildi.

Muğla genelinde 11 bin 399 öğrencinin mart, nisan ve mayıs aylarında yapılacak testlerle sportif yetenek taramasının gerçekleştirileceği belirtildi.

Öte yandan Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş ile Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe Kapalı Spor Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi.

Üçüncü sınıf öğrencileri teste tabi tutarak sporu tabana yayma ve üst düzey sporcu yetiştirme hedefinde olduklarını söyleyen Açıkbaş, öğrencilerin sporla tanıştırılması ve spora başlama yaşında olan yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi amacıyla programın uygulandığını belirtti.

Çocukları erken yaşta sporla tanıştırmak ve onlara sporu sevdirmek için çaba gösterdiklerini belirten Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ise geleceğin şampiyon sporcularının keşfedilip yetiştirilmesi için sportif yetenek taramasının faydalı bir uygulama olduğunu vurguladı.